Kalafior to jedno z popularniejszych warzyw, które dodatkowo wyróżnia się wysoką zawartością składników odżywczych. Tak naprawdę, jest on zalecany w przebiegu wielu diet, również z uwagi na to, że praktycznie nie ma on kalorii. Jednocześnie sama kaloryczność kalafiora jest kwestią wątpliwą, gdyż wszystko zależy od tego, w jaki sposób go przygotujemy. Gotowanie kalafiora, choć z pozoru wydaje się niezwykle proste, to jednak może przysporzyć nam wiele problemów. Wobec tego jak ugotować kalafiora, by podbił nasze podniebienia?
Jak ugotować kalafiora? – przygotowanie do gotowania
Każdy z nas doskonale wie, jak wygląda kalafior. Jest to biała główka, otoczona zielonymi liśćmi. Wobec tego na samym początku trzeba tego kalafiora odpowiednio przygotować. Na samym początku warto więc usunąć zielone liście, a także odciąć zdrewniałą łodygę. Wówczas uzyskamy jedynie białą i jadalną główkę kalafiora. Kolejno musimy podjąć decyzję odnośnie tego, czy chcemy ugotować go w całości, czy być może lepiej będzie podzielić go na mniejsze różyczki. Wszystko w tym momencie zależy przede wszystkim od pojemności garnka, a także od tego, w jaki sposób będziemy chcieli tego kalafiora później wykorzystać. Warto również wiedzieć, że:
- kalafior podzielony na różyczki będzie gotował się znacznie szybciej;
- kalafior gotowany w całości zachowa z drugiej strony swoje pełne walory smakowe.
Warto zauważyć, że wiele zależy od tego, jakiej pojemności mamy garnek. Kalafior musi być bowiem całkowicie zanurzony w wodzie. Analogicznie wówczas większa główka będzie potrzebowała większej ilości wody. Warto także wspomnieć o tym, że jeśli nie będziemy wykorzystywać całego kalafiora, to warto ugotować tylko potrzebną ilość. Ugotowany kalafior nie może bowiem zbyt długo czekać w lodówce na zjedzenie.
Jak ugotować kalafiora w całości?
Jak ugotować kalafiora w całości? Otóż to jest bardzo proste zadanie. Przede wszystkim oczywiście musimy oczyścić całego kalafiora, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Następnie musimy w dużym garnku zagotować odpowiednia ilość wody- tak, cały kalafior się w niej zanurzył. Pamiętajmy, by wodę zagotować osobno w pierwszej kolejności. Następnie wkładamy do gotującej się wody kalafiora i kontynuujemy gotowanie już bez przykrycia. Po około 15 minutach gotowania, warto sprawdzić czy kalafior zmiękł. Jeśli nie, pozostawiamy go na kolejne 10 minut w gotującej się wodzie. Jeśli jednak kalafior jest już miękki, wówczas możemy go odcedzić.
Jak ugotować kalafiora w różyczkach?
Jak ugotować kalafiora w różyczkach? To również nie będzie zbyt wielkim wyzwaniem. Tak naprawdę po oczyszczeniu z liści i korzenia, musimy główkę kalafiora podzielić na średniej wielkości różyczki. Starajmy się, by ich wielkość w miarę możliwości była taka sama. Następnie ponawiamy proces związany z zagotowaniem się wody i wrzucamy do niej różyczki kalafiora. Również muszą one w całości być pod wodą. Możemy- dla przyspieszenia procesu gotowania- zastosować dodatkową pokrywkę. Różyczki kalafiora gotują się znacznie szybciej. Tak naprawdę już po 10 minutach powinny one być odpowiednio miękkie. Wystarczy więc je tylko odcedzić i podawać.
Czy solić wodę do gotowania kalafiora?
Odwiecznym pytaniem podczas gotowania kalafiora jest to, czy warto solić gotującą się wodę. Okazuje się, że wszystko zależy od tego, czy rzeczywiście zależy nam na słonym smaku. Solenie wody wcale nie przyspiesza procesu gotowania, a jedynie delikatnie modyfikuje smak samego kalafiora. Dodatkowo sól może również nieco przyczynić się do wypłukania wraz z wodą wartości odżywczych. Można więc śmiało powiedzieć, że ani gotowanie kalafiora w słonej wodzie, ani gotowanie go w wodzie nieosolonej nie jest absolutnie żadnym błędem. Wobec tego w tym wypadku wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Pamiętajmy, że równie dobrze można dosolić kalafiora po ugotowaniu, w przypadku kiedy nie dodaliśmy soli do gotującej się wody. Niemniej jednak nie ma to żadnego znaczenia, jeśli chodzi o szybkość gotowania kalafiora czy jego miękkość.