9 maja 2022

Ile zarabia się w logistyce?

Branża TSL (Transport, Spedycja i Logistyka) należy do jednego z najszybciej rozwijających się sektorów rynkowych w polskiej gospodarce. Dzięki temu perspektywy zawodowe dla pracowników są zdaniem analityków gospodarczych atrakcyjne. Praca dla logistyka zawsze się znajdzie, czego dowodem może być ten listing: https://www.aplikuj.pl/praca/zawod/logistyk. Jesteś ciekaw tego, ile zarabia się w logistyce? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj przygotowany przez nas artykuł na temat zarobków w tej branży. Miłej lektury!

Branża logistyczna… czyli co?

Pojęcie „logistyka” jest niezwykle pojęcie. Przez termin ten rozumie się takie przedsiębiorstwa prowadzące działalność biznesowe jak między innymi:

  • magazyny i centra dystrybucyjne,

  • firmy przewozowe,

  • przedsiębiorstwa zajmujące się spedycją.

Ponadto, te czynności mogą być wykonywane nie tylko w wyspecjalizowanych przedsiębiorstwach, ale także w wewnętrznych działach firm (np. w działach logistycznych firm z branży FMCG). Jeśli chodzi o rodzaje stanowisk w logistyce, to segment ten obejmuje takich pracowników jak na przykład:

  • magazynierzy oraz operatorzy wózków widłowych,

  • kierowcy,

  • pracownicy odpowiedzialni za pakowanie produktów,

  • analitycy ds. gospodarki magazynowej.

Jakie są zarobki na tych stanowiskach?

Magazynierzy oraz operatorzy wózków widłowych

Magazynier/operator wózka widłowego to podstawowe stanowisko w TSL. Początkujący pracownicy zarabiają ok. 3 tysiące złotych brutto, bardziej doświadczeni nawet dwukrotność tej kwoty (np. w Jeronimo Martins).

Kierowcy

Kierowcy samochodów ciężarowych (ale także osobowych) to pracownicy, którzy mogą liczyć na stosunkowo najwyższe zarobki w branży logistycznej. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że na poziom ich wynagrodzeń nie wpłynął negatywnie Pakiet Mobilności wprowadzony w 2022 roku. Doświadczony kierowca TIR-a może liczyć nawet na 10 tysięcy złotych miesięcznie.

Pracownicy odpowiedzialni za pakowanie produktów

Tu zarobki, ale także wymagania, są najniższe. Zazwyczaj pracownicy w na tym stanowisku uzyskują wynagrodzenie do 3 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Analitycy ds. gospodarki magazynowej

Analityk ds. gospodarki magazynowej to stanowisko umysłowe, które wymaga nie tylko wiedzy na temat funkcjonowania magazynu, ale także znajomości zagadnień z zakresu księgowości i analizy danych. W większych centrach dystrybucyjnych specjaliści mogą liczyć na zarobki rzędu 5-6 tysięcy złotych brutto.

Powiązane treści