12 maja 2022

Co warto studiować w 2022?

Każdego roku wielu maturzystów zadaje sobie jedno, bardzo dobrze znane pytanie – na jaką uczelnię iść i jaki kierunek wybrać?

Wybór swojej przyszłej ścieżki edukacyjnej nie jest prosty, nasuwając przyszłym studentom wiele wątpliwości i pytań. Nie oznacza on tylko decyzji o poszerzeniu swoich dotychczasowych pasji, ale może być także wiążącym w kwestii później wykonywanego zawodu.
Stąd, nie chcąc popełnić błędu, młodzi ludzie uważnie szukają możliwych dla siebie dróg, aby podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję.

Co warto studiować w 2022? To pytanie wiąże się z wieloma różnymi punktami widzenia. Przystać na społeczne wyobrażenia i stereotypy, sprostać wymyślonej przez naszych rodziców ścieżce kariery, czy podążyć za swoimi własnymi celami i marzeniami? Z pewnością nie jest to łatwy wybór, dlatego należy podjąć go w sposób przemyślany!

Co warto wybrać, jakie studia? – kluczowe czynniki

Decydując się na zostanie studentem trzeba pamiętać, że studia to skomplikowana dziedzina, która składa się z kilku istotnych czynników mogących ostatecznie zadecydować o wyborze potencjalnego kierunku.
Łatwość w znalezieniu pracy, satysfakcjonujące zarobki oraz własne zainteresowania to prawdopodobnie 3 najważniejsze wyznaczniki w trakcie poszukiwań swojego miejsca w studenckim świecie. To one wpłyną na nasze późniejsze losy, dlatego tak ważne jest uwzględnienie ich.
Warto się im przyjrzeć, aby zrozumieć, co dokładnie oznaczają.

1. Po jakich kierunkach łatwo znajdziesz pracę?

Rynek pracy nieustannie się zmienia, zmuszając do podejmowania właściwych decyzji także na polu edukacyjnym.
Zainteresujmy się najpierw potrzebami współczesnych pracodawców. Raport „Rynek pracy specjalistów 2018”, opublikowany na łamach portalu pracuj.pl, pokazuje, że najwięcej ofert pracy pojawiło się w następujących branżach:

  • handel i sprzedaż (31%)
  • obsługa klienta (22%)
  • IT (15%)
  • finanse (14%)
  • inżynieria (12%)

Co ciekawe, z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z branż takich jak: logistyka, budownictwo, inżynieria, nieruchomości lub produkcja, które pewnym krokiem wkraczają do zbioru najważniejszych dziedzin rynku pracy. Można więc założyć, że absolwentom kierunków powiązanych z tymi branżami nie grozi bezrobocie.

Potwierdza to np. Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych, regularnie prowadzący statystyki dotyczące uczelni, po których ryzyko bycia osobą bezrobotną jest najmniejsze.

Jeśli spojrzymy na wskaźnik bezrobocia absolwentów w Województwie Małopolskim wynoszący 0%, to okaże się, że przodują studenci kończący kierunki będące w kręgu wyżej wymienionych branż.
Kilka przykładowych kierunków studiów, w których prawdopodobieństwo bezrobocia wynosi 0%:

  • Automatyka i robotyka (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki)
  • Transport (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki)
  • Fizyka (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
  • Informatyka (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
  • Energetyka (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki)
  • Inżynieria materiałowa (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki)
  • Neofilologia; specjalizacja: filologia orientalna – arabistyka (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
  • Matematyka (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
  • Informatyka analityczna (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
  • Dziennikarstwo i komunikacja społeczna (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
  • Kognitywistyka (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)

2. Po jakich studiach uzyskasz dobre zarobki?

Wielu młodych Polaków zastanawia się jakie studia powinni ukończyć, aby zarabiać satysfakcjonujące ich pieniądze.
Co ciekawe, jak wynika z wielu raportów i ankiet, większość maturzystów nie oczekuje wysokich zarobków tuż po ukończeniu studiów. Dla dużej części, bo około 40%, około 2000 złotych byłoby zadowalające. Nieco mniejsza część 36%, wyraziła chęć zarabiania 2000-3000 złotych, zaraz po ukończeniu studiów. Zaledwie 13% badanych osób deklaruje chęć bezpośrednich zarobków na poziomie około 10 tys. złotych.
Co ważne, choć oczekiwania świeżo upieczonych absolwentów względem swoich zarobków nie są wygórowane, to znaczna część oczekuje, że po około 10-15 latach bycia na rynku pracy będzie zarabiała 3 razy więcej, niż na samym początku kariery.

Serwis zajmujący się tą tematyką oraz oferujący możliwość szukania nowej pracy – pracuj.pl, sporządził listę najlepiej płatnych i opłacalnych specjalizacji, w których uśrednione zarobki brutto dla osób z doświadczeniem poniżej 3 lat wyglądają następująco:

  • Informatyka – 5700 zł
  • Elektronika telekomunikacyjna – 4900 zł
  • Automatyka i robotyka – 4700 zł
  • Lotnictwo i kosmonautyka – 4700 zł
  • Farmacja – 4600 zł
  • Zarządzanie i marketing – 4500 zł
  • Elektrotechnika – 4300 zł
  • Inżynieria biomedyczna – 4200 zł
  • Matematyka – 4100 zł

Jak widać, przodująca od wielu lat w ogólnopolskich rankingach informatyka, wciąż swoją silną, pierwszą pozycję, przekraczając próg zarobków powyżej 5000, aż o 700 złotych!
Na brak pieniędzy nie będą także narzekać matematycy, farmaceuci oraz technicy kończący studia techniczne.
Jeśli chcielibyśmy jeszcze bardziej zawęzić nasze poszukiwania, to możemy ponownie spojrzeć w Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych.

Dowiemy się z niego, że 10 kierunków, których absolwenci zarabiają najlepiej to (kwoty brutto):

  • Informatyka – niestacjonarne II stopnia (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) – 9605 zł
  • Analiza danych big data – niestacjonarne II stopnia (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) – 9231 zł
  • Informatyka analityczna – stacjonarne II stopnia (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) – 9058 zł
  • Informatyka – stacjonarne II stopnia (Politechnika Gdańska) – 8972 zł
  • Informatyka – niestacjonarne II stopnia (Politechnika Gdańska) – 8826 zł
  • Mechatronika – niestacjonarne I stopnia (Uczelnia Jana Wyżykowskiego) – 8679 zł
  • Zarządzanie – niestacjonarne II stopnia (Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie) – 8654 zł
  • Informatyka – niestacjonarne II stopnia (Politechnika Warszawska) – 8398 zł
  • Informatyka – stacjonarne II stopnia (Uniwersytet Warszawski) – 8344 zł
  • Informatyka – niestacjonarne I stopnia (Uniwersytet Warszawski) – 8306 zł

Zaskakującym może być fakt, że 7 miejsc zajmują kierunki prowadzone niestacjonarnie, a zaledwie 3 pozycje – studia stacjonarne.
Wyraźna jest także dominacja informatyki, która objęła aż 7 z 10 miejsc.

Statystyki dotyczące zarobków, a także mniejszego prawdopodobieństwa na zostanie bezrobotnym, jasno pokazują, że absolwenci kierunków ścisłych oraz technicznych/inżynierskich, są w dogodnej pozycji. Nie grozi im bezrobocie, a dodatkowo mają duże szanse na uzyskanie sporego przychodu z wykonywanej przez siebie pracy.
Rynek się nieustannie poszerza i zmienia, a osoby kończące studia w wyżej wymienionych dziedzinach bardzo dobrze się w jego potrzeby wpisują.

3. Studia a własne zainteresowania

Ostatnim czynnikiem o którym nie powinniśmy zapomnieć są własne zainteresowania. Kwestia przez wielu pomijana, jednakże bardzo istotna.
Studia u swoich podstaw miały za zadanie poszerzać nasze zainteresowania lub je tworzyć. Dziś ta rola została nieco zapomniana, ale nadal obowiązuje.
Wiele młodych osób boi się iść na studia zgodne z ich wewnętrznym sumieniem, ulegając presji wysokich zarobków lub niepochlebnej opinii o danym kierunku. Każdy kto zechce spojrzeć na studia w szerszym kontekście, zgodzi się, że takie myślenie jest błędne.
Jeśli czyjąś pasją będą studia, łączące się później z dużymi zarobkami – jest to sytuacja wymarzona. Jednakże nie warto sugerować się tylko i wyłącznie statystykami, które podpowiadają gdzie powinniśmy iść, oraz w jaki sposób.

Studia powinni być przede wszystkim polem do samorozwoju, nauki, szukania swej potencjalnej drogi oraz budowania kontaktów, przydatnych w ścieżce zawodowej.
Niezwykle ważne jest uświadomić sobie co nas interesuje, czego oczekujemy od studiów, gdzie widzimy siebie po ich ukończeniu.
Gdy znajdziemy odpowiedni pomysł i wytyczymy drogę, którą zdecydujemy się podążać, to podjęliśmy dobrą decyzję. Dobrą, bo w zgodzie z własnym sumieniem, zainteresowaniami i wyobrażeniami.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jakie studia wybrać, to poszukaj interesujących Cię miast, uczelni, a ostatecznie – kierunków studiów. Spróbuj wybrać coś w oparciu o najważniejszy dla Ciebie czynnik. Czy będą nim wysokie zarobki? Pewna i stała praca? A może podążanie za własnymi celami?
Na te i podobne pytania, każdy przyszły student musi odpowiedzieć sobie sam, aby podjąć ostateczną decyzję w oparciu o swoje oczekiwania i kluczowe wymagania.

Powiązane treści