26 października 2022

Druk cyfrowy – czym się charakteryzuje i gdzie sprawdzi się najlepiej?

Dzisiejszy rynek wysoko ceni sobie prędkość i elastyczność. Możliwość szybkiego zrealizowania zlecenia stanowi dla wielu klientów czynnik równie ważny, co wysoka jakość wydruku. Budowanie wizerunku marki lub produktu wymaga ciągłego dopasowywania strategii marketingowej, co wiąże się z koniecznością przygotowania zróżnicowanych materiałów promocyjnych. Niezależnie od tego, czy mowa o wizytówkach, banerach, plakatach, notesach lub zakładkach, stworzonych z myślą o konkretnym wydarzeniu, druk cyfrowy gwarantuje znakomitą jakość wykonania od pierwszej do ostatniej kopii.

Czym jest druk cyfrowy?

Jak sugeruje sama nazwa, w przypadku tego rozwiązania maszyna drukarska tworzy obraz, wykorzystując dane cyfrowe przesyłane z komputera. Podczas stosowania druku cyfrowego nie trzeba używać nośników pośrednich czy też form drukarskich, gdyż obraz zostaje przeniesiony bezpośrednio z naświetlonego wałka na docelowy nośnik, którym może być papier, tekstura, satyna, folia lub inne tworzywa sztuczne.

Różnice pomiędzy drukiem cyfrowym a offsetowym

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że między obydwoma metodami nie ma dużej różnicy. Wprawne oko może zauważyć, że druk cyfrowy oferuje bardziej wyrazisty obraz, natomiast offset charakteryzuje się lepszą kontrolą nad barwami i półtonami. Jednakże dla większości klientów różnice te pozostaną niezauważalne. Najbardziej znaczącą różnicą jest sam sposób drukowania, gdyż w przypadku offsetu mamy do czynienia z wykorzystaniem elementu pośredniego – pokrytego specjalnym obciągiem cylindra pośredniego.

Wykorzystanie elementu pośredniego sprawia, że przygotowania do druku offsetowego zajmują znacznie więcej czasu, niż ma to miejsce w przypadku opcji cyfrowej. Również wprowadzanie zmian w przypadku rozwiązania offsetowego jest bardziej czasochłonne, przez co druk cyfrowy znacznie lepiej sprawdza się w przypadku szybkiej realizacji zleceń o stosunkowo niewielkim nakładzie.

Zalety druku cyfrowego

  • Szybkość realizacji zlecenia – w przypadku druku cyfrowego wszystkie przygotowania do rozpoczęcia pracy ograniczają się do uruchomienia odpowiedniego urządzenia, dostarczenia papieru lub odpowiedniego nośnika i przesłania danych do drukarki. Pozwala to przystąpić do realizacji zlecenia w krótkim czasie, a trzeba dodać, że urządzenia cyfrowe do powolnych nie należą i mogą drukować ponad 40 stron na minutę.
  • Możliwość wprowadzenia poprawek – jeżeli podczas pierwszego wydruku zostaną zauważone jakiekolwiek błędy, można dokonać poprawek w pliku i wrócić do drukowania. W przeciwieństwie do metody offsetowej, w tym przypadku nie musimy przejmować się koniecznością przygotowania elementów pośrednich do pracy z poprawionym materiałem.
  • Niska cena w przypadku niskich nakładów – druk offsetowy znakomicie sprawdza się w przypadku dużych zleceń, gdyż koszt jednostkowy spada wraz z ilością wydrukowanych arkuszy. Jednakże w przypadku zleceń o stosunkowo niskim nakładzie, metoda cyfrowa oferuje znacznie lepszy stosunek ceny do wydrukowanych egzemplarzy.
  • Wysoka jakość – pomimo prędkości, z jaką drukowane są kolejne strony, metoda cyfrowa oferuje doskonałe odwzorowanie konturów oraz barw, które nie ustępują w zauważalny sposób offsetowi.
  • Elastyczność – w przypadku druku offsetowego nie ma możliwości personalizacji wydruku. Każdy egzemplarz stanowi dokładną kopię wzoru, co utrudnia nanoszenie takich informacji, jak imiona zaproszonych osób lub zmieniające się daty na biletach bądź plakatach. Oczywiście metodę offsetową można połączyć z drukiem cyfrowym, który uzupełnia spersonalizowane fragmenty np. zaproszeń, ale pokazuje to doskonale różnice w działaniu obydwu metod. W przypadku druku cyfrowego nawet jeżeli każda wariacja wzoru będzie dostarczona w osobnym pliku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skierować je do drukarki.

Gdzie najlepiej się sprawdzi druk cyfrowy?

Ze względu na swoją wszechstronność druk cyfrowy Kraków jest w stanie zaspokoić potrzeby praktycznie każdego klienta. Brak złożonego procesu przedprodukcji sprawia, że druk cyfrowy może posłużyć do wykonania wizytówek, notesów, materiałów promocyjnych na imprezy okolicznościowe, teczek, kopert, firmowej papeterii, etykiet, kalendarzy czy zaproszeń. Wysoka prędkość obsługi zleceń czyni z druku cyfrowego doskonałe rozwiązanie zarówno dla dużych firm, jak i dla małych sklepów, stowarzyszeń oraz klientów indywidualnych. Druk cyfrowy to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy nie ma czasu na wdrażanie procesu przedprodukcyjnego, który towarzyszy drukowi offsetowemu. Możliwość nanoszenia zmian bez konieczności przezbrajania linii drukarskiej to kolejny atut przemawiający za wykorzystaniem druku cyfrowego.

Powiązane treści