29 sierpnia 2024

Za co grozi deportacja z Polski?

Deportacja może dotknąć cudzoziemca z różnych przyczyn. Dobrze jest wiedzieć za co grozi i jak się zachować jeśli dojdzie do takiej sytuacji.

Deportacja – czym jest?

Deportacja w polskim prawie nazywana jest zobowiązaniem do powrotu. To określenie może być mylące dla cudzoziemców, ponieważ instytucja deportacji obejmuje nie tylko nakaz wyjazdu z kraju, ale również zakaz powrotu. Orzekany jest on na konkretny okres, mieszczący się w widełkach od 6 miesięcy do 5 lat. To organ wydający decyzje (komendant oddziału Straży Granicznej lub komendant Straży Granicznej) na podstawie zaistniałych okoliczności decyduje na jak długo zabronić cudzoziemcowi wjazdu na teren Polski. Dlatego też deportacja ma bardzo poważne konsekwencje dla cudzoziemca – może całkowicie rozbić jego życie zawodowe oraz prywatne. W związku z tym dobrze wiedzieć jakie są konkretne przesłanki powodujące deportację.

Za co cudzoziemcowi grozi deportacja?

Za co grozi deportacja z Polski? Przede wszystkim, dotyczy ona wyłącznie cudzoziemców. Żeby organ mógł wydać decyzję deportacyjną, musi zajść przesłanka deportacyjna. Katalog przyczyn określony jest w ustawie o cudzoziemcach. Żeby z formalnego punktu widzenia decyzja była ważna, znaleźć się w niej musi konkretna podstawa prawna. Ma to istotne znaczenie jeszcze z jednego punktu widzenia – to właśnie od tej przesłanki będzie zależeć długość na jaki orzeczony jest zakaz powrotu. Jakie mogą być przyczyny deportacji? Przede wszystkim jest to nielegalne przebywanie w Polsce, ponadto przesłanki mogą mieć też charakter związany z pracą zawodową. Jeżeli cudzoziemiec wykonuje w Polsce pracę bez odpowiednich dokumentów albo podjął na terenie naszego kraju działalność gospodarczą niezgodnie z przepisami prawa, również może zostać deportowany. Inne przesłanki to na przykład próba przekroczenia granicy polskiej wbrew orzeczonemu już zakazowi lub też sytuacja, w której ustalono, że inne są cel i warunki pobytu niż te, które cudzoziemiec zadeklarował. Jedną z przesłanek związanych z najdłuższym czasem zakazu powrotu do kraju, bo aż od 3 do 5 lat jest sytuacja, w której dane cudzoziemca znajdują się w wykazie cudzoziemców Polsce niepożądanych.

Czy przed deportacją można się bronić?

Przed deportacją można się bronić. Nie polega ona na natychmiastowym nakazie wyjazdu z terytorium Polski. Każdemu cudzoziemcowi przysługuje odwołanie od deportacji, które wnosi się do szefa Urzędu do spraw Cudzoziemców za pośrednictwem wydającego decyzję organu. Jest na to czas w wymiarze 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Należy jednak pamiętać o tym że często funkcjonariusze Straży Granicznej podają cudzoziemcom do podpisu oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do odwołania. Taki dokument zamyka drogę, dlatego warto nie podpisywać żadnych papierów tego typu. Jeśli jednak zdarzy się tak, że cudzoziemiec podpisał takie oświadczenie, albo też nie złożył odwołania w terminie, istnieją inne opcje. Można złożyć wniosek o wznowienie postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu, jest też opcja stwierdzenia nieważności decyzji deportacyjnej. Dobrze jest skontaktować się z prawnikiem, który oceni szanse powodzenia takiego postępowania i doradzi jak najlepiej działać.

Szukając pomocy prawnej w związku z groźbą deportacji w wyszukiwarce można wpisać hasło takie jak „kancelaria Opole„. Znalezienie prawnika specjalizującego się w tego typu sprawach znacznie zwiększa szanse obrony przed deportacją.

Artykuł partnera.

Powiązane treści