W sytuacji, kiedy dom parterowy wydaje się za mały, a dobudowa dodatkowego piętra wiąże się ze zbyt wysokimi kosztami, dobrym rozwiązaniem może się okazać antresola. To dość specyficzna konstrukcja, dzięki której da się powiększyć powierzchnię mieszkalną – kiedy warto rozważyć taki pomysł?
Czym jest antresola?
Antresola to wydzielona dodatkowa przestrzeń „na górze” – coś w rodzaju półpiętra, które nie wpływa na metraż mieszkania, ale zwiększa jego funkcjonalność, dodając dodatkową powierzchnię na przykład na sypialnię albo bibliotekę. W domach jednorodzinnych antresola najczęściej znajduje się w salonie, ewentualnie w holu, jeśli ma służyć za schowek albo spiżarnię, a nie część mieszkalną.
Kiedy antresola się sprawdza?
Budowa antresoli jest zwykle dużo tańsza od budowy pełnego piętra. Ten sposób na powiększenie dostępnej powierzchni użytkowej wykorzystuje się często w małych domach parterowych, których metrażu nie da się zmienić ze względu na małą działkę, sprawdzi się to także w większych budynkach, na przykład w typie nowoczesnej stodoły, gdzie pomieszczenia są wysokie i obszerne, a antresola będzie ciekawym sposobem na urozmaicenie aranżacji.
Antresola jest na ogół otwarta, dlatego raczej się nie nada na prywatny pokój, można za to urządzić na niej na przykład mały gabinet, bibliotekę, kącik do gier czy przestrzeń do zabawy dla dzieci.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu?
Antresola ma za zadanie poprawić funkcjonalność domu, a nie ją zmniejszyć, dlatego musi znajdować się w takim miejscu, by nie utrudniać poruszania się po dolnej kondygnacji. Na projektyzwizja.pl można znaleźć wiele ciekawych projektów domów z antresolą, gdzie dodatkowa przestrzeń sprzyja integracji domowników i może być wykorzystywana na różne sposoby, na przykład jako kącik telewizyjny i rezerwowa sypialnia gościnna.
Do wybudowania antresoli potrzebna jest odpowiednio duża wysokość pomieszczenia – powinno to być co najmniej 4,5 metra, jeśli obie kondygnacje mają zachować swoją funkcjonalność. Często takie rozwiązanie pojawia się w domach z dwuspadowym dachem, bo wydzielenie antresoli ułatwia zagospodarowanie przestrzeni pod skosami, ale bez konieczności budowania całego piętra. Jeśli antresola ma służyć tylko do spania, wystarczy około 1,5 metra, choć oczywiście nie będzie to już tak komfortowe pomieszczenie jak to pełnowymiarowe.