1 czerwca 2022

Najlepsze sposoby na uzyskanie naturalnej, równomiernej opalenizny

Kiedy idziesz na plażę z pewnością oprócz kąpania w morzu, jeziorze, czy nawet basenie z pewnością chcesz złapać kilka promieni słonecznych dla siebie, aby uzyskać pięknie wyglądającą opaleniznę.  Każdy wygląda bardziej atrakcyjnie z odrobiną koloru, prawda? Istnieje jednak tak wiele informacji na temat tego, jak się opalać i jakich produktów używać, a jakich nie, że ciężko tak naprawdę się w tym połapać. Nikt z nas z pewnością nie chce spiec się na raka, a wymorzonym odcieniem jest delikatny, równomierny brąz. Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać kilka świetnych wskazówek i trików, które przyniosą ci upragnioną, piękną opaleniznę. 

Dlaczego skóra jest zaczerwieniona po opalaniu?

Zaczerwienienie po wyjściu na zewnątrz jest spowodowane działaniem promieni UV pochodzących ze słońca. Promienie UV przenikają przez skórę i powodują nadmierne wydzielanie melaniny – pigmentu odpowiedzialnego za koloryt skóry.  Podczas opalania pojawia się również uczucie ciepła, ponieważ naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, aby pomóc skórze się ochłodzić. Jest to normalna reakcja, ale jeśli trwa zbyt długo, może być niebezpieczna. Zaczerwienienie świadczy o tym, że skóra jest atakowana i potrzebuje pomocy. Dlatego jeśli chcesz się bezpiecznie opalić, warto wiedzieć, jak opalić się nie będąc czerwonym.

Jak mądrze się opalać?

Opalanie jeśli jest mądre, może przynieść korzyści zdrowotne, ponieważ właśnie podczas działania promieni słonecznych nasze ciało wytwarza witaminę D, która jest odpowiedzialne m.in. za zdrowe i mocne kości i zapobiega osteoporozie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak się opalać żeby nie być czerwonym. 

Złuszczaj skórę przed opalaniem

Jeżeli chcesz uzyskać naturalną opaleniznę bez żadnych uszkodzeń, powinnaś złuszczać skórę przed opalaniem. Złuszczanie przed opalaniem pozwoli pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń ze skóry, pozostawiając ją gładką i równą. Gładka powierzchnia skóry będzie odbijać promienie UV, zmniejszając ilość uszkodzeń spowodowanych nadmierną ekspozycją na słońce. Złuszczanie skóry pomoże Ci także pozbyć się martwych komórek naskórka, które sprawiają, że skóra łatwiej ciemnieje. Jeśli nie wykonasz peelingu przed opalaniem, martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia mogą zostać uwięzione w górnych warstwach skóry. Może to tworzyć barierę ochronną i uniemożliwiać promieniom UV dotarcie do skóry właściwej, gdzie wytwarzana jest melanina. 

Użyj pianki lub balsamu do opalania

Jednym ze sposobów na uzyskanie naturalnie wyglądającej opalenizny jest stosowanie pianki lub balsamu do opalania. Możesz użyć całkowicie naturalnych składników w piance lub balsamie do opalania, aby przyciemnić skórę w krótkim czasie. Produkty takie zawierają składniki, takie jak karotenoidy i kwas ferulowy, które powodują przyciemnienie skóry poprzez zwiększenie ilości melaniny w jej górnych warstwach. Produkty z filtrem UV chronią skórę przed oparzeniem, a tym samym nie jest ona czerwona podczas opalania. 

Nie osuszaj się ręcznikiem – opalaj się na mokro

Istnieją również sposoby na uzyskanie naturalnej i szybkiej opalenizny przy pomocy wody. Można się opalać na mokro. Woda również chroni skórę przed poparzeniem, a Twoja skóra nabierze ładnego brązowego odcieniu. 

Czym grozi nadmierne opalanie?

Nadmierne opalanie może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, np.: 

  • rak skóry (czerniak)
  • szybsze starzenie się skóry;
  • suchość i podrażnienie skóry;
  • uszkodzenie DNA komórek skóry.

Powiązane treści