17 sierpnia 2022

Związek z młodszym mężczyzną o 20 lat – czy ma to sens?

Związek z młodszym mężczyzną o 20 lat może wzbudzać wiele kontrowersji w społeczeństwie. Kobieta często musi mierzyć się z krzywdzącymi stereotypami i docinkami, dotyczącymi jej wieku. Tak znacząca różnica jest częściej akceptowana, gdy to mężczyzna jest dużo starszy od swojej partnerki, a nie odwrotnie.

Jak wynika jednak z doświadczeń osób, które z powodzeniem osiągają wieloletnie staże w takich związkach, życie u boku dojrzałej partnerki niesie ze sobą wiele przyjemności i zalet. Jej bogate doświadczenie życiowe okazuje się bowiem bezcenne w wielu trudnych sytuacjach, wymagających racjonalnego oglądu, choć nie tylko w tym aspekcie starsza wiekowo partnerka może wzbudzać pożądanie wśród mężczyzn. Kobieta świadoma swoich potrzeb i ciała potrafi obdarzyć też kochającego ją mężczyznę niezwykłymi wrażeniami podczas intymnych chwil.

Dlaczego kobiety decydują się na związek z ,,młodszym”?

Młodszy partner wnosi do związku wiele świeżości, której często brakuje kobietom po dotychczasowych, długoletnich związkach, ale też wprowadza do ,,szarej” codzienności dużo pasji i życiowej energii. Wraz z upływem lat większa pewność siebie u kobiet może przełożyć się na zwiększone potrzeby seksualne, które może w zupełności zaspokoić młody, pełen wigoru partner. Ponadto związek z młodszym mężczyzną o 20 lat może jeszcze bardziej dowartościować kobietę; partner, który zaspokaja potrzeby seksualne swojej dużo starszej wybranki, często przyczynia się do zwiększenia poczucia jej kobiecości.

Starsza o 20 lat partnerka – czy to ma szansę się udać?

Znacząca różnica wieku między partnerami nie oznacza, że związek z racji odmiennych światopoglądów czy braku podobnych doświadczeń skazany jest na porażkę. W tym przypadku w powiedzeniu ,,wiek to tylko liczba” jest wiele prawdy. Ważniejsze bowiem od dzielącego wieku czy wzajemnych korzyści jest to, czy pomiędzy dwójką osób jest miłość, czy tylko obustronna fascynacja. Każda wahająca się ze stron przed zaangażowaniem się w tego typu relację powinna sobie na to pytanie odpowiedzieć. Jeśli nie ma wątpliwości co do tego, że istotnie każdemu partnerowi zależy na sobie równo mocno, nie należy się wahać. To, co przecież istotnie spaja związek, to dojrzałość psychiczna kobiety i mężczyzny, która wcale nie musi być zależna od metryki urodzenia. Wspólne upodobania, potrzeby, wyznawanie podobnych wartości – to są czynniki, które stanowią spoiwo każdego związku. Jeśli wszystkie one występują, to warto zawalczyć o tę relację niezależnie od wszelkich okoliczności. Tak szczera, odwzajemniana miłość może nie powtórzyć się już nigdy więcej!

Potencjalne trudności wynikające z różnicy wieku

  • Negatywna reakcja ze strony otoczenia

To bardzo częsta sytuacja, z którą muszą zmierzać się osoby, pomiędzy którymi występuje duża różnica wieku, zwłaszcza, jeśli to kobieta jest tą ,,starszą”. Swoiste napiętnowanie ze strony społeczeństwa może pojawić się, niestety, nie tylko ze strony znajomych, ale też od rodziny, u której najwięcej poszukuje się słów wsparcia. Położenie, w którym to kobieta jest starsza od swojego partnera o 20 lat, bywa problematyczne dla dzieci, szczególnie dla synów, bowiem Ci mogą być w zbliżonym wieku do partnera swojej matki.

  • Lęk przed zdradą przez młodszego partnera

Związek z dużo młodszym mężczyzną może wzbudzić w pewnym momencie u kobiety wątpliwości, co do uczciwości i wierności partnera. Często ta starsza połówka nabiera obaw, że nie odpowiada pod względem atrakcyjności rówieśnikom młodszego partnera. W następstwie mogą pojawić się lęki związane z potencjalnym opuszczeniem i zdradą ,,dla młodszej”.

  • Odmienne doświadczenia życiowe

W związku ze znaczącą różnicą wieku pomiędzy partnerami oczywiste jest, że jedno z nich będzie miało bogatszy bagaż doświadczeń, a drugi dopiero będzie go zdobywał. Na pewnym etapie jednak związku może okazać się, że partnerzy czego innego oczekują od życia, np. w kwestii rodzicielstwa. Starsza o 20 lat kobieta od swojego ukochanego może nie chcieć lub nie mieć już możliwości posiadania potomstwa, podczas gdy on będzie bardzo tego pragnął. Często tak podstawowe kwestie, ustalane i omawiane na początku związku mogą ulegać zmianom, co prowadzi do ostrych kłótni.

Na przykładzie wielu par, nawet tych bardzo znanych, można zaobserwować, że metryka urodzenia nie gra żadnej roli, jeśli pomiędzy partnerami występuje prawdziwa miłość i to ,,coś”, czego nie znaleźliby nigdy u żadnej, innej osoby. To, o czym należy pamiętać, to fakt, że nie wchodzimy w związek dla kogoś – rodziny czy znajomych, ale wyłącznie dla siebie samych. Jeśli najbliżsi patrzą ,,krzywo” na dużo młodszego partnera, powinno być to najmniej ważne. Najważniejsze jest to, aby to kobieta czuła się kochana, spełniona, a przede wszystkim szczęśliwa.

Powiązane treści