30 września 2023

Poznaj zalety sonicznych szczoteczek. Czym różnią się od elektrycznych?

Szczoteczki soniczne to urządzenia przeznaczone do pielęgnacji jamy ustnej, które w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność. Jaka jest różnica między nimi a szczoteczkami elektrycznymi? Jakie zalety szczoteczek sonicznych możemy wymienić? Odpowiedzi na zadane pytania szukaj w poniższym tekście. Z naszą pomocą poznasz tajniki tej technologii i z łatwością wybierzesz produkt odpowiadający twoim potrzebom.

Szczoteczka soniczna należy do grupy szczoteczek elektrycznych. Posiada rękojeść z wbudowanym akumulatorem oraz panelem sterowania, a jej główka czyszcząca posiada podłużny kształt. Szczoteczki soniczne są inaczej nazywane szczoteczkami dźwiękowymi, gdyż ich działanie opiera się o technologię fal dźwiękowych, które wprawiają w ruch włókna końcówki wymiennej. Oprócz posiadają kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, a także funkcje usprawniające cały proces szczotkowania, np. czasomierze, wskaźnik zużycia włosia czy czujnik siły nacisku. Szczoteczki soniczne gwarantują nie tylko skuteczne, ale również bardzo bezpieczne czyszczenie zębów. Dodatkowo wzmacniają też dziąsła.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna pracuje z częstotliwością minimum 260 MHz, co oznacza, że może wykonywać do 96 000 ruchów sonicznych na minutę swojej pracy. Jej główka generuje fale dźwiękowe pobudzające drgania, które docierają nawet na odległość do 4 mm od włókien końcówki. Dochodzi wówczas do połączenia się cząsteczek śliny, pasty do zębów i wody, a powstałe mikrobąbelki uderzają w powierzchnie zębów, tym samym usuwając bakterie i płytkę nazębną. Szczoteczka soniczna czyści też trudno dostępne miejsca, np. przestrzenie międzyzębowe, do których nie jest w stanie dotrzeć zwykła szczoteczka manualna. Cechą charakterystyczną szczoteczek sonicznych jest także ruch wymiatający włosia. Pozwala on na dokładniejsze czyszczenie dalekich obszarów.

Zalety szczoteczek sonicznych

Poznaj zalety stosowania szczoteczek sonicznych:

  • poprawa stanu uzębienia
  • poprawa ukrwienia i wzmocnienie dziąseł
  • szybkie i zarazem skuteczne działanie
  • cicha praca zapewniająca komfort użytkowania
  • końcówki wymienne dostępne w zestawie
  • funkcje wspomagające szczotkowanie zębów
  • kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, co pozwala wybrać ten odpowiedni
  • zapobieganie dolegliwościom jamy ustnej, takim jak próchnica czy paradontoza
  • bardzo skuteczne usuwanie płytki nazębnej, bakterii, osadów i resztek pokarmowych
  • oczyszczanie elementów aparatu ortodontycznego, mostów, koron, protez itd.

Czym różnią się szczoteczki soniczne od elektrycznych?

Szczoteczki soniczne i elektryczne różnią się od siebie pod kilkoma względami, m.in. typem ruchów główki czyszczącej, liczbą wykonywanych ruchów oraz kształtem końcówki wymiennej. W szczoteczkach sonicznych mamy do czynienia z ruchami wymiatającymi i podłużną główką, natomiast w elektrycznych – z ruchami rotacyjno-oscylacyjnymi lub rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjnymi oraz okrągłą końcówką. Szczoteczki elektryczne, zwane także rotacyjnymi, generują kilka tysięcy ruchów oscylacyjnych oraz do kilkudziesięciu tysięcy pulsacji na minutę. Nowoczesne modele szczoteczek, zarówno sonicznych, jak i elektrycznych, wyposażone są w kilka trybów pracy, końcówki wymienne w zestawie oraz funkcje, które zwiększają komfort użytkowania. Dodatkowo urządzenia soniczne często oferują specjalny program do masażu dziąseł. Niektóre z modeli można połączyć ze smartfonem za pomocą specjalnej aplikacji, co pozwala na monitorowanie procesu szczotkowania zębów. Szczoteczki soniczne posiadają jeszcze jedną zaletę, która stanowi o ich przewadze nad szczoteczkami elektrycznymi, a mianowicie pracują zdecydowanie ciszej. Specjaliści rekomendują ich stosowanie przy nadwrażliwości zębów i dziąseł oraz w przypadku posiadania aparatów ortodontycznych, mostów, implantów i koron. Szczoteczka soniczna usuwa też większe ilości płytki nazębnej oraz przebarwień powierzchniowych. Szukasz odpowiedniego urządzenia dla siebie? Przede wszystkim warto porównać właściwości kilku modeli i zwrócić uwagę na dodatki dołączone do zestawu ze szczoteczką.

Artykuł zewnętrzny.

Powiązane treści