14 lipca 2022

Kilka prostych kroków do zdrowych i pięknych ust

Usta stanowią centralny punkt rysów twarzy. Są one także jednym z najbardziej wrażliwych obszarów twarzy, podatnym na wysuszenie i łuszczenie się. Nawet osoby o tłustej skórze mogą w pewnym momencie doświadczyć suchości ust, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, kiedy wilgotność powietrza jest niska. Chociaż każdy może cierpieć z powodu spierzchniętych warg, problem ten jest szczególnie powszechny wśród kobiet i osób, które często narażają swoje usta na działanie czynników atmosferycznych, na przykład tych, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu lub pracują na zewnątrz w niskich temperaturach. Na szczęście utrzymanie zdrowych i miękkich ust nie jest trudne, jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek.

Złuszczaj skórę 2-3 razy w tygodniu

Bardzo ważne w pielęgnacji ust jest ich regularne złuszczanie. Wiele osób nie wie, jak dbać o usta i ani razu nie robiła peelingu ust, nawet pomimo tego, że robi peeling ciała czy twarzy (najczęściej właśnie omijając usta!) Dzięki peelingowi usuwasz martwe komórki skóry i robisz miejsce dla wzrostu nowych, zdrowych komórek, co jest kluczem do zapobiegania i/lub leczenia suchych i spierzchniętych ust. Wystarczy wykonać delikatny peeling ust kilka razy w tygodniu. Jeśli Twoje usta są wyjątkowo suche, zwiększ częstotliwość złuszczania naskórka. Możesz to zrobić,  stosując peeling z sody oczyszczonej. Wymieszaj łyżeczkę sody oczyszczonej w małej miseczce z wodą, aż powstanie pasta. Delikatnie pocieraj nią usta. Spłucz ciepłą wodą. Na koniec nałóż balsam do ust.

Używaj nawilżacza powietrza w miesiącach zimowych

Zimą poziom wilgotności jest znacznie niższy niż w pozostałych porach roku. Niska wilgotność powietrza jest nie tylko niewygodna i niekomfortowa, ale może też prowadzić do wysuszenia ust i skóry. Aby zwalczyć negatywne skutki suchego zimowego powietrza, należy włączyć nawilżacz powietrza w pomieszczeniu, w którym spędza się najwięcej czasu. Należy pamiętać, że choć nawilżacze świetnie nadają się do zwiększania wilgotności powietrza, mogą również przyciągać kurz, alergeny oraz zarodniki bakterii i pleśni, dlatego należy je regularnie czyścić.

Uzupełniaj witaminę E i witaminy z grupy B

Naturalne balsamy do ust i kremy nawilżające mogą pomóc nawilżyć i odżywić spierzchnięte usta, ale witaminy są również niezbędne dla mocnych i zdrowych ust.

  • Witamina E, na przykład, może pomóc w zapobieganiu i leczeniu zmarszczek i pęknięć warg, poprawiając jednocześnie ogólny stan zdrowia ust. 
  • Witaminy z grupy B, zwłaszcza niacyna i kwas foliowy, wzmacniają i pogrubiają zewnętrzne warstwy warg, zapobiegając ich wysychaniu i łuszczeniu się. 

Aby uzyskać maksymalne rezultaty, najlepiej jest przyjmować doustne suplementy lub witaminy w postaci tabletek, zamiast stosować preparaty miejscowe lub błyszczyki do ust, które zawierają niewielkie ilości witamin i minerałów.

Chroń usta kremem z filtrem przeciwsłonecznym przez cały rok

Może Ci się wydawać, że krem z filtrem przeciwsłonecznym należy stosować tylko w miesiącach letnich, ale tak nie jest. Niska wilgotność powietrza, niższe temperatury i krótsze dni zmniejszają ilość promieniowania UV docierającego do ziemi, co oznacza, że jesteś narażona na uszkodzenia słoneczne nawet wtedy, gdy pogoda jest chłodniejsza. Najlepszym sposobem ochrony ust przed słońcem jest stosowanie kremu nawilżającego do ust zawierającego filtr SPF. Niektóre balsamy do ust, takie jak Blistex, mają już w swoim składzie filtr przeciwsłoneczny, więc jeśli nie masz pod ręką balsamu do ust zawierającego SPF, możesz użyć niewielkiej ilości kremu z filtrem przeciwsłonecznym. P

Wypróbuj peelingi i kremy nawilżające do ust, które zawierają kwasy AHA i BHA.

Jeśli cierpisz z powodu bardzo suchych i spierzchniętych ust i nic nie przynosi rezultatów, być może masz do czynienia z reakcją alergiczną lub infekcją bakteryjną. W takim przypadku należy udać się do lekarza, który może przepisać odpowiednie leki, w tym antybiotyki lub kremy przeciwgrzybicze. Usta, które cierpią z powodu suchości, zwykle dobrze reagują na zwykły balsam do ust. Jeśli jednak masz szczególnie łuszczące się i suche usta, możesz wypróbować peeling do ust lub krem nawilżający zawierający kwasy AHA lub BHA. Kwasy AHA i BHA to kwasy organiczne, które zmniejszają grubość łuszczącej się skóry i pomagają kremom nawilżającym i balsamom do ust wniknąć głębiej w wargi, dzięki czemu są o wiele skuteczniejsze niż zwykłe produkty do pielęgnacji ust.

Podsumowanie

Utrzymanie nawilżonych i zdrowych ust wymaga nieco wysiłku, ale to niewielka cena za piękną i miękką buzię. Aby to zrobić, zastosuj się do 5 kroków wymienionych powyżej i wykorzystaj je jako przewodnik po pielęgnacji ust. Jeśli masz spierzchnięte, suche i łuszczące się usta, peeling do ust i naturalny balsam do ust pomogą Ci przywrócić je do zdrowego stanu. Przy odrobinie wysiłku możesz sprawić, że Twoje usta będą miękkie i piękne.

Powiązane treści