Słodki, ociekający sokiem i przywodzący na myśl wspomnienia i obrazy tropikalnych plaż. Jednak jak obierać ananasa, by w pełni móc cieszyć się tym, co ma nam do zaoferowania ten pyszny owoc? Choć jego forma może początkowo odstraszać, nie jest to wcale skomplikowane. Gruba, pofałdowana i pełna wypustek skórka nie powinna dla nikogo stanowić przeszkody nie do pokonania. Wystarczy ostry nóż i duża deska do krojenia.
Co kryje w sobie owoc ananasa?
Zanim przejdziemy do tego, jak obierać ananasa, warto wspomnieć, dlaczego w ogóle warto po niego sięgnąć. Ten soczysty owoc to nie tylko źródło wspaniałego smaku rodem z ciepłych krajów. To także kopalnia witamin i minerałów, które stoją na straży naszej odporności i witalności. Znajdziemy wśród nich między innymi:
- witaminy: A, B1 (tiamina), B2, B6, C, PP (niacyna)
- kwas foliowy
- mangan
- cynk
- żelazo
W ananasach znaleźć można potężną dawkę witaminy C, która pobudza nasz układ immunologiczny do walki z infekcjami oraz wolnymi rodnikami. Bierze też udział w produkcji kolagenu tak niezbędnego dla utrzymania zdrowia i młodego wyglądu naszej skóry. Znajdziemy w nich także bromelainę, czyli roślinny enzym, który już dawno odnalazł zastosowanie w wielu suplementach diety. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Działa przeciwzakrzepowo i osłonowo na układ krwionośny i zapobiega powstawaniu choroby wieńcowej. Usprawnia procesy trawienia, a nawet wspomaga proces utraty zbędnych kilogramów.
Budowa ananasa – części jadalne i niejadalne
Ananas to duży owocostan wyrastający na szczycie rośliny należącej do rodziny bromeliowatych. Przy zachowaniu odpowiednich warunków uprawy, można go wyhodować nawet w zaciszu własnego domu. Jednak bezsprzecznie wadą tego egzotycznego owocu jest to, jak wiele czasu poświęcić trzeba na jego obieranie. Tymczasem wystarczy poznać jego budowę, by zrozumieć, jak szybko pozbyć się można niejadalnych części i jak obierać ananasa oraz jak go kroić.
Cylindryczny, owalny owoc pokryty jest dosyć nierówną i posiadającą liczne zgrubienia i maleńkie wypustki skórką. Na jego czubku widoczny jest pióropusz. Przez środek przechodzi zaś łykowaty i dość twardy rdzeń. To właśnie tych części – skórki wraz z wszystkimi wypustkami i „oczkami”, pióropusza oraz rdzenia należy pozbyć się w pierwszej kolejności.
Jak obierać ananasa – to wcale nie jest trudne!
Przed przystąpieniem do obierania owocu, zadbajmy o miejsce na blacie kuchennym. Przyda się nam dość duża deska do krojenia. Taka, na której nie tylko zmieści się cały owoc, ale i z której nie będzie nam kapał ananasowy sok. A tego podczas obierania może być dość sporo. Wszystko zależeć będzie od tego, w jakim stopniu dojrzały będzie nasz owoc. Na koniec wystarczy wziąć do ręki ostry, a przy tym dość sztywny i nie za mały nóż i można zabierać się do roboty.
- Ananasa kładziemy na boku. Stabilnie trzymając go w miejscu, pozbawiamy go pióropusza (korony) i twardego spodu.
- Stawiamy ananasa pionowo i przechodzimy do dokładnego obierania. Prowadząc nóż z góry na dół, odcinamy skórkę z całego owocu.
- Usuwamy wszystkie pozostałe na powierzchni owocu „oczka” i pozostałości skórki. Można je odciąć lub wydrążyć za pomocą czubka noża.
- Przekrawamy ananasa wzdłuż, a następnie na ćwiartki. Ze środka każdej z nich odcinamy część niejadalnego, twardego rdzenia.
- Pozostały miąższ ananasa kroimy na plasterki, a w razie konieczności także w kosteczkę. Owoc jest już gotowy do spożycia.
Jak pokroić ananasa w krążki?
Dostępne w sklepach ananasy w puszce bardzo często występują w formie okrągłych plastrów. I z tej właśnie formy zazwyczaj korzysta się przy wypieku pysznych ciast. Jak obierać ananasa, by uzyskać takie krążki? Czy można zrobić to bez użycia specjalnych urządzeń? Otóż tak! I nie jest to wcale tak trudne, jak wielu mogłoby się to wydawać.
Żeby uzyskać z naszego ananasa plasterki, wystarczy starannie obrać go ze skórki i pozbawić wszystkich niechcianych wypustek. Dokładnie tak, jak robimy to przed przystąpieniem do krojenia go w plasterki. Następnie, zamiast przekrawać owoc wzdłuż, ananasa należy pokroić na krążki o preferowanej grubości i przy pomocy bardzo ostrego noża z każdego z nich wyciąć zgrubiały i niejadalny środek. Własnoręcznie stworzone plasterki ze świeżego ananasa są doskonałą alternatywą dla tych kupnych. Zawierają mniejszą ilość cukru i są po prostu zdrowsze.
Jak wykorzystać ananasa w swojej kuchni?
Ananas, choć bezsprzecznie jest owocem, w dodatku dość słodkim, znajduje zastosowanie w wielu najrozmaitszych potrawach. Nie tylko tych, które podać możemy na deser, czy owocowe śniadanie. Będąca przedmiotem wielu żartów pizza hawajska, przez jednych uwielbiana, przez innych znienawidzona, wcale nie jest jedynym wytrawnym daniem, w którym słodki ananas doskonale komponuje się z innymi smakami. Kiedy wiemy już, jak obierać ananasa, może on na stałe zagościć na naszych stołach.
Ananasy z powodzeniem dodawać można do najróżniejszych sałatek. Tych owocowych, czy też typowo wegetariańskich, jak i tych z dodatkiem grillowanych kawałków mięsa. Szczególnie dobrze w zestawieniu z ananasem komponuje się kurczak. Dlatego też często sięgamy po niego, przyrządzając sałatki z ryżem i ananasem, ale też podczas gotowania egzotycznego curry lub indyjskiej zupy soczewicowej. A także od lat uwielbianego w naszym kraju kurczaka w sosie słodko kwaśnym. Ananas sprawdzi się jednak także podany na sposób orientalny. Na przykład podsmażony wraz z kawałkami wieprzowiny na patelni typu wok lub grillowany wraz z krewetkami i innymi owocami morza. Ten owoc z pewnością zasługuje na to, by poznać go w każdej możliwej odsłonie.