Początkowo fotowoltaika była bardzo drogim rozwiązaniem i niewielu inwestorów mogło sobie pozwolić na zamontowanie paneli słonecznych. Obecnie nie jest to już tak kosztowne, w dodatku można skorzystać z ulgi przy zakupie paneli, dlatego coraz więcej osób decyduje się na taką instalację.
Ile kosztuje fotowoltaika?
Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko same panele, choć są one najdroższym zakupem – pochłaniają około 40-50 procent wszystkich wydatków związanych z montażem nowego systemu. Kolejnym ważnym elementem jest inwerter, czyli urządzenie, które zmienia prąd stały wytwarzany przez panele na prąd zmienny, jaki jest dostępny w gniazdkach elektrycznych. Pozostałe koszty dotyczą zakupu elementów montażowych oraz zapłaty za montaż systemu.
Instalacje różnią się między sobą ceną, a zależy ona między innymi od jakości poszczególnych komponentów – na kluczowych elementach instalacji, jak chociażby inwerter, nie warto oszczędzać, ponieważ produkt z niższej półki prawdopodobnie szybciej się popsuje i częściej będzie wymagał kosztownego serwisu.
Koszt zainstalowania fotowoltaiki podaje się zazwyczaj w przeliczeniu na 1 kW czyli kilowat mocy zainstalowanej. Średnio 1 kW kosztuje 4500-5500 zł, w zależności od lokalizacji, mocy instalacji, klasy montowanych paneli. W domu jednorodzinnym zużywa się przeciętnie 4200 kWh w przeciągu roku, a to daje w przeliczeniu instalację fotowoltaiczną o mocy minimum 4,2 kWp, więc montaż kosztować będzie przynajmniej 19 tysięcy złotych.
Jak sfinansować montaż paneli słonecznych?
Projekt instalacji, jak i jej późniejsze wykonanie, warto zlecić wyspecjalizowanej firmie jak GSE. Projekt jest przygotowywany indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb inwestora, warunków na danym obiekcie oraz możliwości finansowych. Na zakup fotowoltaiki można zaciągnąć kredyt na preferencyjnych warunkach, dla firm ciekawą opcją będzie leasing – da się w ten sposób skorzystać z ekologicznego, energooszczędnego rozwiązania bez konieczności angażowania własnych środków finansowych na pokrycie inwestycji. Leasing może trwać nawet 96 miesięcy, a jego całkowity koszt jest zwykle niższy od kosztów kredytu, nawet jeśli ma on korzystne oprocentowanie.
Ze względu na to, że fotowoltaika pomaga chronić środowisko, pojawia się coraz więcej programów zachęcających inwestorów do zakupu takiej instalacji – zarówno osoba prywatna, jak i firma, może się starać o dotację lub częściowy zwrot kosztów.