29 listopada 2022

Inspiracje twórców zapachów niszowych

Zapachy oferowane w licznych sieciowych drogeriach zazwyczaj powstają na podstawie różnych badań marketingowych. Tworzony produkt ma przyciągnąć szeroką rzeszę odbiorców, by jak najlepiej się sprzedać. Zupełnie inaczej wygląda proces tworzenia perfum niszowych. Tu „nosy” sięgają po różnorodne inspiracje, które stanowią punkt wyjścia do opracowywanych kompozycji, które są zaskakujące, intrygujące i zachwycające, lecz nie przypadną do gustu każdemu odbiorcy.

Giardano Benessere – linia zapachów włoskiej rodziny Terenzi

To jedna z trzech linii znanej w świecie perfum niszowych rodziny Terenzi. Historia marki zaczyna się pod koniec lat 60 dwudziestego wieku. Dziś rodzeństwo Paolo i Tiziana Terenzi tworzą niezwykłe i luksusowe kompozycje zapachowe.

Swoje inspiracje czerpią z bogactwa historii, kultury i sztuki Włoch, piękna jej przyrody, a także gwiazd i żywiołów. Są one dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, nie tylko pod względem kompozycji, lecz również wyglądu flakonu. Rodzina Terenzi stworzyła 3 różne linie zapachowe.

Giardano Benessere to perfumy, które mają wpływać na wewnętrzne poczucie komfortu i dobre samopoczucie. Te luksusowe zapachy mają dawać poczucie wewnętrznej harmonii i wzbudzać radość. Kolekcja Benessere opiewa piękno natury. Co ciekawe została opracowana w taki sposób, by poszczególne perfumy można było ze sobą łączyć, tworząc własne indywidualne zapachy.

Linia Giardano Benessere to 8 różnych perfum o bogatych wieloskładnikowych kompozycjach łączących nuty kwiatowe, przyprawowe, drzewne oraz orientalne, a także takie nowoczesne aromaty, jak kawa, czy morska bryza.

Niezwykłe inspiracje Geralda Ghislaina

Ciekawą kolekcją zapachów o niebanalnych inspiracjach z pewnością może się poszczycić marka Histoires de Parfums. Jej twórca Gerald Ghislain opracował bibliotekę ponad 50 różnych kompozycji, które powstały dzięki współpracy z takimi perfumiarzami, jak Julien Rasquinet czy Luca Maffei. Perfumy zostały podzielone na poszczególne serie inspirowane ważnymi postaciami, np. Ernest Hemingway, Mata Hari, Eugénie de Montijo – żona Napoleona III, ostatnia francuska monarchini; słynnymi operami takimi jak Madame Butterfly Giacomo Pucciniego, Carmen Georges’a Bizeta, czy Dama pikowa Piotra Czajkowskiego.

Gerald Ghislain czerpiąc z nieskrępowanej inwencji twórczej, tworzy również zapachy odzwierciedlające uczucie, abstrakcje, czy różnorodne kontrasty. Doskonałym przykładem może być seria This is not a Blue Bottle oparta na składnikach syntetycznych, odwołuje się do idei abstrakcji i fantazji. Całkiem odmienna jest zaś seria En Aparte niezwykle intymna i tajemnicza.

Bogactwo francuskiego dworu Ludwika XV w zapachach od marki Parfums de Marly

Miłośnicy perfum niszowych doskonale znają francuską markę Parfums de Marly. Swe inspiracje czerpią z bogactwa i różnorodności dworu za czasów Ludwika XV. Był on wielkim miłośnikiem wyrafinowania i przepychu. Każdego dnia w komnatach jego pałacu roztaczał się innych zapach perfum, podobno wypełnione były nimi również ogrodowe fontanny. To nie była jedyna pasja tego władcy. Kochał konie i wyścigi konne, które organizował w swym pałacu Château de Marley, który był inspiracją dla nazwy samej marki. Wyrazem uznania dla pasji konnej króla są nie tylko konie widoczne na opakowaniu perfum, lecz również nazwy zapachów, czerpane od imion najlepszych ogierów z królewskiej stajni.

Inspiracje francuskim dworem królewskim odnajdujemy również w ich kompozycjach zapachowych. Cechują się bogactwem i wyrafinowaniem. Perfum dla mężczyzn są niezwykle eleganckie, zapachy kobiece zaś cechują się wysublimowaniem. Pozostają jednocześnie niezwykle nowoczesne, wprawiając w zachwyt miłośników perfum niszowych.

Inspiracje z bliskiego wschodu w perfumach Moresque

Marka Moresque swe inspiracje czerpie z bogactwa kultury arabskiej. Sama nazwa Moresque nawiązuje do stylu mauretańskiego w architekturze i dekoracji. Arabskie inspiracje widoczne są w przepięknych flakonach, dekorowanych wzorami roślinnymi i geometrycznymi typowani dla sztuki mauretańskiej.  Inspiracje wyczuwalne są również w bogatych, orientalnych kompozycjach zapachowych. Wysokiej jakości składniki takie jak przyprawy, nuty korzenne, czy drzewne w połączeniu z lżejszymi aromatami owoców i kwiatów zachwycają kunsztem i wyrazem.

Powiązane treści