O niektórych rzeczach, które sprawiają nam przyjemność, czasem aż wstyd wspominać. W języku angielskim znaleziono na te przyjemności termin – to tak zwane guilty pleasure. Ich lista jest długa i trudno odnaleźć jedną definicję tego zjawiska. Z pewnością wiadomo jednak, że większość z nas oddaje się błahym, a jednak wstydliwym przyjemnościom z dość dużą częstotliwością. Zanurzenie się w kicz, czasem banalnie proste, a innym razem niezwykle kontrowersyjne treści to grzeszne i skrywane przyjemności wielu Polek i Polaków.
Muzyka łagodzi obyczaje – czyli dlaczego tak dobrze bawimy się na weselach?
Miłośnicy muzyki klasycznej, ciężkich gitarowych riffów, czy też poezji śpiewanej bawiący się zgodnie na jednej imprezie? To możliwe! Jakkolwiek nie wstydzilibyśmy się tego, to każdy czasem pod nosem nuci największe hity disco polo, czy też inne niezbyt wyszukane utwory rodem spod piwnej budki. Teksty zupełnie o niczym i melodia na jedno kopyto, jedną banię weselnej wódki i jedną zakąskę. A jednak ta muzyka łączy nas wszystkich w bezwstydnym (przynajmniej do chwili, gdy ustanie rozluźniające działanie płynącego w naszej krwi alkoholu), beztroskim i przede wszystkim wspólnym świętowaniu. Nie bez przyczyny mówi się w końcu, że muzyka łagodzi obyczaje. Jak widać głównie ta najmniej skomplikowana.
Od pierwszego Big Brothera po współczesne reality show – telewizyjne guilty pleasure
Minęło już wiele lat, od kiedy pierwsi widzowie z wypiekami na twarzy podglądali życie pierwszych uczestników programów typu reality show. Od tego czasu format takiej rozrywki nieco już się zmienił. A żeby utrzymać zainteresowanie widzów, szokuje coraz bardziej. Skandaliczne i wzbudzające kontrowersje programy mają więc dużą rzeszę swoich wiernych fanów. Nastoletnie matki, upojeni alkoholem imprezowicze, uzależnieni od seksu młodzi ludzie stają się idolami rzeszy oglądających ich osób. A same reality show pozostają guilty pleasure dla ludzi w każdym wieku i o każdym poziomie wykształcenia.
Współczesne programy typu reality nie spełniają już tej samej funkcji, co kiedyś. Nie zaspokajają grzesznej potrzeby podglądania sąsiadów, zaglądania do łóżek, czy też pod łóżka. Pokazują nam życie, na które nas nie stać. Na które nie możemy sobie pozwolić finansowo i moralnie. Staja się odskocznią od utartych schematów, zapiętych na ostatni guzik planów dnia i ciasnych garniturów.
Książki i seriale – za co kochamy romanse i telenowele?
Telewizja oferuje nam jednak znacznie więcej niż tylko programy typu reality show. Na długo przed tym, jak powstały my sami lub nasi rodzice i dziadkowie zbieraliśmy się przed odbiornikami, aby z zapartym tchem śledzić losy bohaterów seriali. Dynastia, Moda na sukces, Niewolnica Isaura i wiele innych produkcji biło rekordy popularności. Południowoamerykańskie telenowele stały się hitem każdej niemal stacji telewizyjnej. Aktorstwo było marne, scenariusz nijaki, reżyseria jeszcze gorsza. A jednak coś sprawiało, że wszyscy żyli losami bohaterów.
Podobnie rzecz miała się i ma do tej pory z książkami. Na listach bestsellerów często znajdziemy pozycje, którym daleko do miana literatury pięknej. Proste, schematyczne romanse z równie prostymi i przewidywalnymi postaciami, powtarzalny i niczym niezaskakujący rozwój wydarzeń, czy erotyczne uniesienia spisane językiem tak prostym, że aż wulgarnym w swej prostocie, nie tylko rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Staja się też kanwą dla filmowych scenariuszy. A filmy te ponownie zbierają w kinach ogromne rzesze fanów stęsknionych prostej i trafiającej do emocji rozrywki.
Dlaczego kochamy nasze grzeszne przyjemności?
Czy guilty pleasure nadal pozostają „guilty” w chwili, gdy cała sala kinowa zapełniona jest spragnionymi tego poczucia winy widzami? Jeśli przyjmiemy, że nasze grzeszne przyjemności, to raczej coś, o czym wolelibyśmy nie mówić i co najchętniej robimy w zaciszu własnego domu, to nie. Ale może żyjemy w czasach powszechnego już, neurotycznego wręcz poczucia winy, które uzależnia nas równie mocno, co oglądane filmiki z rozkosznymi kotkami? I smakuje równie słodko, co słoik Nutelli lub kubełek lodów zjedzone tuż przed snem?
