24 października 2022

Grzejniki na podczerwień – charakterystyka i zasada ich działania

Niejedna osoba dziś zastanawia się czym zastąpić ogrzewanie węglowe, kiedy węgla brak lub pojawia się po prawie 4 tysiące za tonę. Bardzo dobrą alternatywą są grzejniki na podczerwień. Sprawdź, czym się charakteryzują i jaka jest zasada ich działania.

Grzejniki elektryczne na podczerwień – zasada ich działania

Grzejniki elektryczne na podczerwień inaczej zwane promiennikami podczerwieni w zależności od tego, jak są zbudowane, do czego przeznaczone posiadają grzałki wykonane z elementów:

  • kwarcowych;
  • grafitowych;
  • stopów wolframowych.

W zależności od temperatury, jaką wytwarzają, posiadają odpowiednie obudowy, z różnych materiałów, dostosowane tak, by wyglądały bardzo estetycznie. Ciepło emitowane z grzejników na podczerwień można porównać z promieniami słońca. Grzejnik produkuje ciepło w postaci fali podczerwonej absorbowanej przez przedmioty, ściany i osoby, a dalej oddawane jest do otoczenia.

Tradycyjne grzejniki powietrze ogrzewają konwekcyjnie, tzn. ciepło kierując ku górze, przy okazji wysuszając powietrze w pomieszczeniu.

Jeśli chcesz, by długie jesienne wieczory były miłe i ciepłe sprawdź grzejniki elektryczne w sklepie takwiele.pl, gdzie wiedzą doskonale, że ogrzewanie na podczerwień jest bardzo wydajne.

Zalety ogrzewania na podczerwień

Zalety ogrzewania na podczerwień można by podzielić na kilka grup, a w tym:

  • komfort – grzejniki są bezobsługowe, o niskiej awaryjności, posiadają inteligentne sterowanie, szybką i sprawną regulację temperatury, oraz równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu;
  • ekologia – grzejniki są jak najbardziej ekologiczne, brak w nich spalania i emisji zanieczyszczeń;
  • oszczędność – niskie koszty inwestycyjne, grzejniki nie są dużym wydatkiem, mają niskie zużycie energii elektrycznej, brak w nich kosztów eksploatacji i przede wszystkim jest możliwość własnego montażu;
  • zdrowie – grzejniki na podczerwień bardzo często wybierane są przez osoby z alergią oraz chorych na reumatyzm, działają wspomagająco na rekonwalescencję chorych, posiadają najwyższy komfort cieplny.

Dlaczego grzejniki na podczerwień wpływają pozytywnie na zdrowie?

Standardowe grzejniki wzmagają ruch powietrza, unosząc i roznosząc kurz i roztocza. Osoby chore na alergie odczuwają to bardzo negatywnie. Grzejniki na podczerwień nie wywołują ruch powietrza, a promieniowanie podczerwone sprzyja regeneracji mięśni, łagodząc stany pourazowe, a nawet pobudzając krążenie krwi.

Należy pamiętać, że grzejniki na podczerwień nie zakłócają żadnych urządzeń elektrycznych, czyli jeśli któryś z domowników ma rozrusznik serca, to absolutnie nie wpłynie to w żaden negatywny sposób. Zastosowanie grzejników na podczerwień jest bardzo szerokie, oczywiście można je montować w domach, mieszkaniach, ale także ogrzewać hale przemysłowe, magazyny, łodzie, kościoły i kontenery.

Powiązane treści