Golenie nóg jest prostym i tanim sposobem na pozbycie się niechcianych włosków. Nastolatki zaczynające dopiero swoje doświadczenia z depilacją obawiają się jednak skaleczeń, podrażnień lub wrastających włosków. Jak golić nogi, żeby skóra była gładka przez długi czas?
Pierwsze golenie nóg – jak i kiedy?
Pierwsze golenie nóg jest dla wielu nastolatek kolejnym rytuałem, potwierdzającym fakt wchodzenia w dorosłość. Chociaż nie ma przymusu depilacji, a pierwsze włoski na nogach są zazwyczaj jasne i niezbyt widoczne, to wielu dziewczętom zależy na ich usunięciu. Chęć posiadania gładkiej skóry nóg nie jest niczym złym, warto jednak wiedzieć, jak i kiedy przeprowadzić golenie, żeby uniknąć problemów z podrażnieniami i wrastającymi włoskami.
Na pytanie kiedy ogolić nogi po raz pierwszy, odpowiedź jest zasadniczo jedna – wtedy, kiedy pojawi się owłosienie, a dziewczyna chce się go pozbyć. Niektóre dziewczęta chcą to zrobić w wieku 11 lat, innym włoski nie przeszkadzają przez kilka kolejnych lat. Jak depilować nogi? Wybór metody jest kwestią indywidualną. Dostępne są różne sposoby usunięcia niechcianego owłosienia, od wosku i depilacji cukrowej, po depilatory świetlne, do użytku na sucho i na mokro… Warto wybrać sposób najbardziej dostępny oraz taki, który przynajmniej na początku będzie sprawiać najmniej kłopotów.
Czym najlepiej depilować nogi?
Najprostszym, najtańszym i jednocześnie bezbolesnym sposobem na golenie nóg jest użycie maszynki do golenia. Włoski zostaną ogolone, a nie wyrwane z cebulkami, co sprawia, że cały proces nie boli. Trzeba jednak pamiętać, że odrośnięcie nie zajmie włosom zbyt dużo czasu, a po tygodniu od pierwszego golenia nie będzie już widać jego efektów.
Korzyścią takiego rozwiązania jest jednak brak konieczności zakupu drogiego sprzętu (dobrej klasy depilatory są kosztowne) oraz uniknięcie bólu, towarzyszącego aplikacji wosku czy plastrów do depilacji. Skóra po goleniu może być naprawdę gładka, pod warunkiem, że proces przeprowadzony zostanie w prawidłowy sposób. Najlepszym wyborem na początek będzie jednorazowa maszynka do golenia, najlepiej z potrójnym ostrzem i ruchomą głowicą. Niezbędny będzie również nawilżający żel do golenia oraz kojący krem lub lotion po goleniu.
Jak golić nogi krok po kroku
Jak się golić, żeby cały proces przebiegł szybko i bezboleśnie? Wystarczy pamiętać o kilku istotnych zasadach:
- Włoski przed goleniem należy dokładnie zmoczyć – najlepiej wziąć kąpiel lub prysznic. Rozmiękczone wodą są dużo łatwiejsze do usunięcia.
- Należy używać wyłącznie nowych, ostrych maszynek i dobrej jakości żelu do golenia.
- Golenie nóg wykonywać długimi pociągnięciami, od góry ku dołowi. Nie należy zbyt mocno dociskać głowicy maszynki.
- Należy zachować ostrożność goląc okolice kostek i kolan, w tych miejscach najczęściej dochodzi do skaleczeń.
- Po każdym przeciągnięciu maszynki, należy ją przepłukać pod bieżąca wodą, usuwając pozostałości żelu i zgolonych włosków.
- Po zakończeniu golenia nogi spłukać chłodną wodą, osuszyć delikatnie ręcznikiem bez silnego pocierania skóry, a następnie nałożyć preparat nawilżający.
Jak się golić, żeby uniknąć wrastania włosków?
Wrastające włoski są często występującym defektem kosmetycznym, pojawiającym się zwłaszcza po depilacji. Problem powstaje, kiedy nowo odrastający włos wyrastając ponad mieszek włosowy okazuje się zbyt słaby, aby przebić się przez naskórek i zostaje uwięziony pod nim. Powoduje to często ból i miejscowe zaczerwienie, prowadzić może jednak również do ropnego zapalenia mieszków włosowych.
Aby uniknąć problemu wrastających włosów podczas golenia nóg, należy pamiętać o kilku kwestiach:
- zawsze używać nowej maszynki, o naprawdę ostrych ostrzach,
- do golenia używać dobrej jakości żelu nawilżającego, a po goleniu smarować nogi kremem kojącym,
- co jakiś czas wykonywać peeling nóg, pozwalający na usunięcie zewnętrznej, zrogowaciałej warstwy naskórka.
Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, goleniu nóg bez pośpiechu i zastosowaniu odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, skóra po goleniu pozostanie gładka i bez podrażnień.