17 października 2023

Czym charakteryzują się włosy średnioporowate i jak o nie dbać?

Porowatość włosów może być określona poprzez test szklanki. Jeżeli włos zanurza się, ale nie opada na dno, to jest średnioporowaty. Jeżeli chodzi o budowę, to taki włos ma lekko odchyloną łuskę od łodygi, a nie przylegającą jak w przypadku włosów niskoporowatych czy bardzo odchyloną jak przy włosach wysokoporowatych. Czym charakteryzują się włosy średnioporowate i jak o nie należycie dbać?

Jak prezentują się włosy średnioporowate i jak reagują na stylizację i czynniki zewnętrzne?

Włosy, które mają odchyloną łuskę od korzenia są bardziej narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne i tak jest w przypadku średnioporowatych. W przypadku wyższej wilgotności powietrza czy deszczu takie włosy zaczynają się puszyć. Często nie prezentują się zupełnie zdrowo ze względu na to, że bywają przesuszone, łamliwe, czy mają rozdwojone końce. Ich zaletą jest na pewno podatność na stylizację, co odróżnia je od włosów niskoporowatych, które wprawdzie są lśniące, ale przylegają do skóry głowy i bardzo trudno w ich przypadku utrzymać uzyskaną poprzez stylizację objętość. Loki na włosach średnioporowatych na pewno będą utrzymywać się dłużej. Istotne znaczenie ma jednak dobór odpowiednich kosmetyków, które po pierwsze zapewnią zamknięcie odchylonych łusek włosa, po drugie – nawilżenie, a po trzecie odżywienie i wzmocnienie.

Jakie kosmetyki warto wybrać do włosów średnioporowatych?

Nie można zapominać o tym, że pomimo tego, że włosy średnioporowate są podatne na stylizację, to jednak wykonując tę na gorąco należy chronić je przed dalszą degradacją. Koniecznie zatem należy sięgnąć po kosmetyki do włosów średnioporowatych termoochronne. Dobrze sprawdzi się serum bez spłukiwania, które można nałożyć zarowno na wilgotne jak i suche włosy. W pierwszym przypadku kosmetyk będzie chronił przed gorącym nawiewem suszarki czy gorącą płytą prostownicy do włosów, a w drugim przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, które przenika włosy i prowadzi do ich degradacji, a w konsekwencji osłabienia i przedwczesnego wypadania. Ponieważ włosy średnioporowate potrzebują nawilżenia, a jednocześnie nie można ich obciążać, to dobrym wyborem są lekkie kosmetyki na bazie humektantów takich jak kwas hialuronowy czy aloes albo mocznik. Ten ostatni ma działanie głęboko nawilżające. Kwas hialuronowy wiąże z kolei cząsteczki wody, zapobiegając jej nadmiernej utracie. W związku z tym włosy mogą pozostać lśniące i wyglądać zdrowo. Warto wybrać zarówno humektantowe szampony, jak i odżywki. Przyda się także odżywka emolientowa z naturalnymi olejami, np. olejem arganowym, z awokado, czy jojoba.

Jak dbać o włosy średnioporowate na co dzień?

Wiele osób zastanawia się, jak pielęgnować włosy średnioporowate. W końcu jest to najpopularniejszy typ włosów. Na pewno należy zadbać o równowagę PEH, czyli protein, emolientów i humektanów. Dzięki temu włosy będą zdrowo się prezentować. Odżywkę proteinową najlepiej stosować raz w tygodniu na długości włosów z pominięciem nasady. Na co dzień warto wybierać szampon z małocząsteczkowym kwasem hialuronowym, a jeśli występują problemy skóry głowy, także niacynamidem. W końcowej pielęgnacji sprawdzają się naturalne oleje, które można stosować w postaci maski do spłukiwania, ale i składnik serum bez spłukiwania. Najlepiej często podcinać włosy i utrzymywać naturalne ułożenie, gdyż wszelkie wiązanie i spinanie osłabia włosy średnioporowate. Rozjaśnianie najlepiej wykonywać jak najrzadziej i po jednym raczej odnawiać kolor poprzez tonowanie, by nie doprowadzać do dalszej degradacji struktury włosów.

Materiał sponsorowany, przygotowany przez partnera serwisu.

Powiązane treści