27 października 2022

Czy warto kupić mop parowy?

Mopy parowe to urządzenia, które nie tylko czyszczą podłogę ale również skutecznie usuwają nieprzyjemne zapachy, a nawet bakterie. Co więcej, uzyskanie powyższych efektów nie wymaga użycia jakichkolwiek detergentów. Nowoczesne sprzęty tego typu są więc rozwiązaniem zarówno ekologicznym, jak i ekonomicznym. Obecnie na polskim rynku dostępna jest cała masa różnego rodzaju mopów. Czy jednak warto zamieniać zwykły mop na parowy? A jeśli tak, to jakie modele brać pod uwagę?

Mop parowy – niezastąpiony sprzęt czyszczący czy zbędne akcesorium?

Zdecydowana większość z nas posiada już w domu tradycyjny mop z wiadrem wyposażonym w nakładkę służącą do odciskania wody. Czy naprawdę warto zamienić go na mop parowy? Przecież posiadany przez nas sprzęt również dobrze radzi sobie z zabrudzeniami.

Mop parowy – w odróżnieniu od mopa tradycyjnego – jest urządzeniem elektrycznym, które do czyszczenia wykorzystuje moc pary wodnej w połączeniu z wysoką temperaturą. W związku z powyższym nie tylko usuwa zabrudzenia, ale dodatkowo również niweluje szkodliwe drobnoustroje (takie jak wirusy czy bakterie) i usuwa niepożądane zapachy. Poza funkcją czyszczącą nie ma on zatem niewiele wspólnego ze zwykłym mopem. Ponieważ mopy parowe działają w oparciu o gorącą parę (nie zaś środki czyszczące, jak ma to miejsce w przypadku mopów klasycznych), toteż nie wymagają one stosowania jakichkolwiek detergentów. W praktyce oznacza to, że nie pozostawiają na powierzchni żadnych potencjalnie alergizujących substancji. To niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku dzieci (które często bawią się na podłodze) oraz osób zmagających się z różnego typu alergiami.

Zalety mopów parowych:

  • Gwarancja higienicznej czystości,
  • Szybkie i skuteczne usuwanie zabrudzeń bez konieczności szorowania,
  • Ekologiczny charakter – brak konieczności użycia detergentów,
  • Ekonomiczność – niskie zużycia wody i eksploatacji sprzętu (wynikające ze wspomnianego braku konieczności zakupu detergentów),
  • Oszczędność czasu,
  • Wszechstronność – mopy parowe mogą być wykorzystywane do czyszczenia różnych powierzchni, a nawet sprzętów takich jak piekarnik czy ruszt.

Polecane modele mopów parowych

Decydując się na zakup mopa parowego warto brać pod uwagę głównie urządzenia marki Ariete, takie jak m.in. model 4175 czy też 4147 Xvapor.

Mop parowy Ariete 4175 to model 10 w 1 o mocy 1500 W. Urządzenie wytwarza ciśnienie 3,5 BARów zapewniające możliwość efektywnego czyszczenia różnego typu powierzchni. Ariete 4175 posiada regulowany strumień pary, regulowaną wysokość oraz łamany i odpinany uchwyt, umożliwiając tym samym dotarcie do nawet trudnodostępnych miejsc. Urządzenie zostało również wyposażone w liczne końcówki pozwalające na czyszczenie tkanin i ubrań, szyb, fug, rusztu, piekarnika etc.

Model 4147 Xvapor to z kolei wielofunkcyjny oczyszczacz parowy, który z powodzeniem wyczyści niemalże każdą, znajdująca się w domu powierzchnię. Świetnie sprawdzi się w przypadku czyszczenia okien, parkietów, marmuru oraz dywanów, a także tkanin, tapicerek, piekarników czy kaloryferów. Należy dodać, że model 4147 Xvapor został również wyposażony w funkcję pozwalającą na prasowanie w pionie. W praktyce oznacza to możliwość odświeżenia firanek, zasłon, żaluzji czy też rolet.

Powiązane treści