29 kwietnia 2022

Czy na polskich plażach można spotkać meduzy?

Meduzy to ciekawe stworzenia o galaretowatym ciele, zwykle kształtem przypominające parasol lub dzwon. Żyją zazwyczaj na niewielkich głębokościach, jednak niektóre gatunki upodobały sobie życie na dnie. Czy to oznacza, że meduzy występują w polskim morzu? Zaraz odpowiemy na to pytanie!

Czy w Bałtyku są meduzy?

Zazwyczaj meduzy kojarzą się z ciepłymi krajami i Morzem Czarnym lub Morzem Śródziemnym, trzeba zdać sobie sprawę, że nawet w Bałtyku można natknąć się na nią natknąć. W polskim morzu występują dwa gatunki meduzy: chełbia modra i bełtawa i na szczęście tylko na ten ostatni trzeba uważać. Bełtawa festonowa występuje jednak rzadko, więc niezwykle trudno na nią trafić. Powoduje bolesne oparzenia, jednak nie są one śmiertlene.

Chełbia modra

Jest to niewielki i najpopularniejszy gatunek meduzy w Bałtyku. Osiąga rozmiary od 15 do 40 cm. Składa się w 98% z wody i żyje blisko brzegu. Wyrzucony na plażę zaraz ginie, wysuszony przez słońce. Niegroźny dla człowieka gatunek, żywiący się planktonem.

Bełtawa festonowa

Meduza ta potrafi osiągnąć nawet 12 metrów średnicy. W przybrzeżnej wodzie Bałtyku pojawia się zazwyczaj zimą, podczas wiatrów od lądu. Zyskała przydomek ognistej, gdyż potrafi dotkliwie popażyć. Nie ma jednak doniesień o śmiertelnym spotkaniu człowieka z bełtawą.

Kilka ciekawostek o polskich meduzach

1. Chcąc się dowiedzieć, czy w Polsce występują meduzy, nie należy ograniczać się tylko do frazy „czy w Bałtyku są meduzy”. Potrafią one występować również w słodkich akwenach jak zbiornik Grabownia, Jezioro Srebrne, zalew Bagry.

2. Mitem jest, że na  miejsce poparzenia należy nasikać. Może pomóc pozbyć się pozostałości po meduzie jak maćku, czy jad, jednak zwykła woda równie dobrze sobie z tym poradzi i nie pozostawi po sobie nieprzyjemnego zapachu.

3. Chełbia modra, zwana również chełbią bałtycką – jada się w niektórych krajach

Na szczęście podczas wakacji nad polskim morzem nie trzeba na meduzy uważać. Owszem, odpowiedź na pytanie „czy w Bałtyku” są meduzy” jest twierdzącą, jednak blisko brzegu żyje gatunek, którego podczas morskiej kąpieli się nawet nie zauważa i który przy kontakcie jest obojętny dla człowieka. Śmiało i bez obaw można więc rezerwować kwaterę w ulubionej nadmorskiej miejscowości!

Powiązane treści