27 kwietnia 2022

Jakie fototapety są modne w 2022 roku?

Fototapety były prawdziwym hitem lat 90. – kolorowe, wielkoformatowe grafiki na ścianie uważano wówczas za jeden z najmodniejszych dodatków do salonu lub pokoju nastolatka. Wiele osób planujących wystrój mieszkania zastanawia się, czy fototapety są jeszcze modne? Okazuje się, że jak najbardziej. Jakie fototapety są najchętniej wybierane przez Polaków i jakie cechy powinna mieć dobra fototapeta?

Graficzne fototapety: czy są jeszcze modne?

Pierwszymi fototapetami, jakie zdobyły w Polsce popularność na szeroką skalę, były właśnie fototapety z realistyczną grafiką – np. przedstawiającą las, plażę lub zachód słońca. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ówczesna technologia nie umożliwiała jeszcze produkcji tego elementu dekoracyjnego z taką precyzją, jak ma to miejsce dziś. I choć fototapeta ze zdjęciem może wydawać się wielu dzisiejszym dorosłym kiczowatym gadżetem, wcale taka być nie musi – pod warunkiem, że kolorystycznie i stylistycznie zgra się z pomieszczeniem. Fototapeta przedstawiająca panoramę Nowego Jorku lub Los Angeles może być bardzo efektownym dodatkiem we wnętrzu zaaranżowanym w stylu loft lub industrial. Z kolei dobrze dobrana fototapeta z wizerunkiem tajgi lub gór może być ciekawym elementem dekoracyjnym we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim.

Jakie fototapety będą modne w tym roku?

Najmodniejsze są obecnie fototapety abstrakcyjne, utrzymane w subtelnej kolorystyce, która nie ma na celu zdominować pomieszczenia, a jedynie podkreślić klimat wnętrza. Jeśli celem domowników jest optyczne powiększenie pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem są bardzo modne w ostatnich sezonach fototapety 3D, które cechują się bardzo zróżnicowanym wzornictwem. Modne będą również fototapety, których struktura jest inspirowana naturą – np. surowością skały lub drewna. Stworzą one we wnętrzu ciekawy nastrój, a jednocześnie dobrze skomponują się z wnętrzami zaaranżowanymi w niemal każdym stylu. Osoby, które zadają sobie pytanie, czy fototapety są jeszcze modne, powinny zatem pytać raczej o to, które z nich są trendy oraz jakie elementy brać pod uwagę, wybierając ten element do domu.

Z czego powinna być wykonana dobra fototapeta?

Bardzo ważną kwestią jest gatunek fototapety, jaki zostanie wybrany do mieszkania lub domu. Obecnie na rynku znaleźć można duży wybór różnych rodzajów fototapet, w tym najpopularniejsze to:

  • fototapety papierowe
  • fototapety samoprzylepne
  • fototapety flizelinowe
  • fototapety winylowe

Jeśli w pomieszczeniu nie ma wilgoci, a ściany nie są narażone na uszkodzenia, sprawdzi się w nim właściwie każdy współcześnie produkowany rodzaj fototapety. Jeśli natomiast jest ona potrzebna do kuchni, gdzie częste zmiany temperatury i wilgotności to codzienność, lepszym rozwiązaniem będzie tapeta winylowa, która jest odporna na trudne warunki i łatwa w utrzymaniu w czystości.

Powiązane treści