Do śmietnika można wrzucać różnego rodzaju odpady: papier, kuchenne resztki, plastik, szkło, metale, drewno, tkaniny. Śmieci trafiają do jednego zbiorczego pojemnika lub są segregowane, co ułatwia ich późniejszy recykling. Elektroodpady są pod tym względem bardzo szczególne, bo też podlegają segregacji, ale nie ma dla nich miejsca w zwykłym śmietniku.
Co jest groźnego w elektroodpadach?
Dlaczego pralka albo stary komputer wymagają innego traktowania? To z powodu ich konstrukcji. W urządzeniach elektrycznych i elektronicznych jest dużo szkodliwych substancji, które mogą się przedostać do wody, ziemi albo powietrza, i w ten sposób dokonać skażenia. W elektrośmieciach jest między innymi azbest, freon, toksyczne związki chemiczne, pierwiastki takie jak rtęć, brom, chrom, kadm, nikiel, ołów. Kontakt z nimi jest bardzo groźny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt – wymienione substancje przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych, deformacji kości, zaburzeń układu oddechowego, alergii, pogorszenia wzroku, problemów z krążeniem.
Jak miasto pozbywa się elektrośmieci?
Skoro nie wolno wystawiać elektrośmieci do śmietnika, ani tym bardziej porzucać ich w lesie lub na poboczu dróg, trójmiejskie władze zorganizowały punkty zbiórki dla takich odpadów. Przyjmowanie, segregacja i utylizacja elektrośmieci leży w gestii miejskich wydziałów gospodarki komunalnej, a mieszkańcy Trójmiasta mogą do takiego punktu przynieść każdy zużyty sprzęt i nie jest za to pobierana żadna opłata.
Mieszkańcy ponoszą jednak koszt transportu urządzenia do miejsca zbiórki. Jest to bardzo problematyczne w przypadku dużych urządzeń, bo zwykle nie da się ich przywieźć osobowym autem, poza tym jest kłopot z ich zniesieniem i rozładowaniem już na miejscu.
Odbiór z domu – czy to możliwe?
Na stronie odbiorydomowe.pl można zgłosić chęć oddania elektroodpadów. Są one odbierane z terenu całego Trójmiasta. Nie ma też znaczenia, na którym piętrze znajduje się mieszkanie oraz czy w bloku znajduje się winda – wyniesieniem elektrośmieci w każdym przypadku zajmuje się zamówiona ekipa. Przy jednym zgłoszeniu można oddać cztery wielkogabarytowe urządzenia, czyli na przykład pralkę i lodówkę. Transport nie przyjeżdża po małe urządzenia, ale można je oddać razem z urządzeniem gabarytowym.