11 maja 2022

Co zrobić gdy 10 latek nie chce się uczyć? Porady dla rodziców

Szkoła podstawowa jest dla każdego malucha z pewnością ogromnym wyzwaniem. Okazuje się, że rodzice również nie maja łatwo. W wieku 10 lat dziecko o wiele chętniej stawia na zabawę niż na naukę, co jest całkowicie zrozumiałe. Jednak szkole obowiązki musza zostać wypełnione. Pojawia się wiec pytanie: co zrobić gdy 10 latek nie chce się uczyć?

10 latek nie chce się uczyć – co zrobić?

Co zrobić gdy 10 latek nie chce się uczyć?- pytanie to zadaje sobie wielu rodziców. Okazuje się jednak, że kluczem jest zrozumienie i zmotywowanie malucha. W wieku 10 lat dziecko nie ma najmniejszej ochoty na siedzenie nad książkami. Jest ono pełne energii, którą chce spożytkować w inny sposób. Nauka nie wydaje się dziecku zbyt interesująca i pociągająca. Wobec tego faktem jest, że nie poświęci na lekturę podręcznika zbyt wiele uwagi i czasu. Zatem co zrobić gdy 10 latek nie chce się uczyć? Rodzice powinni znaleźć sposób na to, by pokazać dziecku, że nauka może być zabawą i może być interesująca. W ten sposób nasza pociecha otrzyma dodatkową dawkę motywacji i z pewnością zacznie interesować się szkolnymi obowiązkami.

Zorganizowanie czasu i przestrzeni na naukę

W momencie kiedy rodzice zastanawiają się co zrobić gdy 10 latek nie chce się uczyć, powinni zorganizować mu czas i przestrzeń na naukę. Warto zacząć od:

  • uprzątnięcia biurka – powinny z niego zniknąć wszystkie, zbędne przedmioty, które mogą rozproszyć uwagę dziecka.
  • zorganizowania przestrzeni – pokój do nauki powinien być cichy i spokojny, bez grającego w tel telewizora oraz radia.

Kolejna kwestia gdy 10 latek nie chce się uczyć jest wyznaczenie ram czasowych. Nikt z nas- nawet dorośli- nie są wstanie efektywnie skupić uwagi na więcej niż 30-45 minut. Dla dziecka 20 minutowa koncentracja jest sporym wysiłkiem. Wobec tego warto wprowadzić schemat 20 minut nauki i 10 minut przerwy. Wówczas dziecko będzie miało czas na to, by odświeżyć umysł. Kolejno pamietajmy o tym, by nauka odbywała się o określonej porze np. wieczorem. Pomoże to wybronić nawyk i efektywnie się uczyć.

Powiązane treści