21 października 2022

Budowa rezydencji a tradycyjnego domu jednorodzinnego

Rezydencja to budynek określany często ekskluzywnym przez swój duży rozmiar, wielkość i ilość pomieszczeń, zastosowane podczas budowy technologie i inne udogodnienia poprawiające standard życia w tego rodzaju domach. Co warto wiedzieć, planując budowę rezydencji? Czym różni się ona od procesu budowy klasycznego domu jednorodzinnego i jak należy się do niej przygotować?

Czym rezydencja różni się od klasycznego domu?

Jakiego rodzaju domy określa się mianem rezydencji? Przede wszystkim duże – za rezydencję zwykle uważa się dom jednorodzinny lub wielopokoleniowy o przestrzeni użytkowej przekraczającej 200 metrów kwadratowych. Nie bez znaczenia jest także ilość pomieszczeń. W rezydencjach jest ich zwykle dość dużo, a poza tak oczywistymi jak kuchnia czy sypialnia znaleźć można wśród nich także prywatne siłownie, gabinety do pracy, domowe kina, czy nawet baseny i to zarówno zewnętrzne, jak i spotykane czasami baseny zamknięte w pomieszczeniach.

Poza wszystkimi pomieszczeniami dodatkowymi w rezydencjach stanowiących pewne udogodnienie pojawiają się w nich także te niezbędne, jak salon, przestronna kuchnia, czy garaż. Często spotkać można rezydencje z kilkoma łazienkami i pokojami dla gości. Nie bez znaczenia są również technologie wykorzystane podczas budowy rezydencji – takie budynki dziś praktycznie zawsze budowane są pod kątem energooszczędności, a często także pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Przykłady realizacji projektów rezydencji, a także więcej informacji na temat tego rodzaju domów znaleźć można pod adresem https://new-house.com.pl/rezydencje#budowa-rezydencji.

Działka odpowiednia do budowy rezydencji

Ponieważ rezydencje są zazwyczaj większe, czasem nawet znacznie, od klasycznych domów jednorodzinnych, oczywiste jest, że działka budowlana powinna być przede wszystkim odpowiednio duża. Ważny jest również jej kształt – najpopularniejsze są działki kwadratowe i prostokątne, na których można zrealizować większość projektów budowlanych. Działki o nietypowych kształtach, w tym wąskie, mogą wymagać stworzenia indywidualnego projektu.

Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, co powinno zostać wybrane jako pierwsze – działka czy projekt budowlany? Zwykle radzi się, aby była to właśnie działka. Powód jest prosty – dostosowanie projektu do działki jest możliwe, a często i tak konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę, w tym również wybierając projekt gotowy z propozycji pod adresem https://new-house.com.pl/rezydencje#gotowe-projekty. Działki natomiast nie sposób dostosować pod kątem projektu, zmienić jej kształtów czy rozmiaru.

Przed zakupem działki budowlanej warto zapoznać się także z obowiązującym na danym terenie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nie został on wydany, konieczne będzie wystąpienie o decyzję o warunkach zabudowy. W dokumentach tych określa się rodzaj i cechy dopuszczonej zabudowy, do których należy dostosować projekt, aby otrzymać pozwolenie na budowę.

Różnice w budowie domu i rezydencji

Mniejsze domy jednorodzinne buduje się dość podobnie do rezydencji, zaczynając od równania terenu i prac ziemnych, przechodząc przez fundamenty i stawianie stropów, aż do montażu drzwi i okien, koniecznych instalacji i wykańczania gotowego budynku. Główną zauważalną różnicą może być czas trwania budowy, który ze względu na duży projekt będzie po prostu dłuższy niż w przypadku małych budynków, a także koszty, również związane ze skalą projektu.

Budowę rezydencji można prowadzić samodzielnie, zlecając wykonawcom zewnętrznym jedynie część koniecznych prac i nadzorując postępy. Można także, co polecane zwłaszcza dla niedoświadczonych inwestorów oraz tych, którzy zwyczajnie nie mogą poświęcić całej swojej uwagi budowie, zlecić ją firmie zajmującej się nią kompleksowo. Firmą taką jest New-House, proponując nie tylko usługi ściśle budowlane, ale również pomoc w wyborze działki, sposobu finansowania i projektu, aż po końcowe prace wykończeniowe i odbiór budynku gotowego do zamieszkania.

Powiązane treści