24 kwietnia 2022

Jak zaaranżować mały dzienny pokój w bloku?

Pokoje w blokach mają zazwyczaj od 10 m2. Chociaż wydaje się, że mały metraż nie pozwala na dobre urządzenie pokoju dziennego, nie jest to do końca prawdą. Oczywiście metraż ma duże znaczenie. Jednak nawet małą przestrzeń można urządzić tak, by przebywanie w niej dawało radość i odprężenie. Jak zatem zaaranżować mały dzienny pokój w bloku?

Elementy składowe

Typowy pokój dzienny powinien zawierać coś wygodnego do siedzenia. Klasycznie jest to kanapa, narożnik, sofa lub wygodne fotele, a czasem i kanapa i fotele, w zależności od metrażu. Zazwyczaj telewizor plazmowy na ścianie lub stojący na szafce. Szafa, komoda czy półka na książki to to również częsty bywalec pokoju dziennego.

Dość często znaleźć można również jakiś stolik kawowy i/lub stół. Dywan, kwiaty, lampy, lamki, obrazy na ścianach. Różnorodne dodatki to ważny element, który nadaje każdej przestrzeni odpowiedniego klimatu. Zatem, podsumowując, w skład małego pokoju dziennego wchodzą:

– kanapa, sofa i/lub fotele,

– stół i/lub stolik kawowy,

– krzesła, jeśli jest stół,

– plazmowy telewizor na ścianie lub szafce,

– półka z książkami,

– szafa,

– komoda,

– i różne dodatki.

Jak z tych elementów stworzyć dobrą aranżację?

Aranżacja małego dziennego pokoju w bloku to spore wyzwanie. Warto zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od takiego pokoju. Można podzielić go na strefy, np.: strefa jadalna ze stołem i krzesłami, strefa relaksu na kanapie przed telewizorem, czy na fotelu przy półce z książkami. Jeśli są w domu dzieci i zwierzęta, można również wydzielić jakąś strefę dla nich.

Wiele zależy od wyobraźni, upodobań, potrzeb, wielkości i ilości pomieszczeń i oczywiście pieniędzy. Jeśli mamy kilka pokoi, będziemy nieco inaczej aranżować każdą przestrzeń. Podział na strefy sprawdza się jednak dobrze zarówno przy większej, jak i mniejszej liczbie pokoi. Najczęściej pokój dzienny kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem, zatem powinno się w nim znaleźć to, co stanowi dla nas odpoczynek i relaks.

Jak widać aranżacja małego pokoju dziennego nie musi być trudna. Wystarczy kilka klasycznych elementów, odrobina dodatków i można się relaksować. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i potrzeb. Można równie dobrze zastąpić kanapę i fotele wygodnymi dużymi poduchami, lub stworzyć w takim pokoju miejsce do medytacji.

Powiązane treści