Piękny, śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Jeśli nasze wcześniejsze zaniedbania doprowadziły do powstania przebarwień na zębach warto wówczas poszukać profesjonalnego rozwiązania – rekomendowanego przez stomatologa.
Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na wybielanie zębów?
Po pierwsze, należy zdać sobie sprawę, że zmiana koloru zębów wraz z wiekiem jest całkowicie naturalnym procesem. W ciągu życia zmienia się struktura zęba, m.in. szkliwo ściera się, co powoduje, żółte przebarwienia. Wszystkie substancje, które dostają się do ust (kawa, herbata i alkohol), a także tytoń lub niektóre leki doustne, dostarczają barwników, które również sprzyjają zmianie koloru. Czasami kolor naszych zębów może również zostać uszkodzony przez nasze skutki zdrowotne, takie jak długotrwałe stosowanie płynu do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną. Warto więc zauważyć, że jednym z najlepszych sposobów zapobiegania przebarwieniom zębów jest regularne mycie zębów, które usuwa osady pokarmowe. Jednak kolor zębów może się również zmieniać z powodu różnych dolegliwości w organizmie, takich jak żółtaczka noworodkowa i niedoczynność tarczycy. Przebarwienia mogą również prowadzić do uszkodzenia zęba lub niewykonania leczenia kanałowego martwych zębów, albo dziecka lub płodu, który spożywa zbyt dużo fluoru podczas formowania zęba, charakterystyczne zmiany fluorozy. To wszystko oznacza, że istnieje wiele rodzajów przebarwień zębów, dlatego najlepiej skonsultować się z dentystą w sprawie rodzaju
i czasu wybielania.
Przeciwskazania do wybielania zębów
Jak każdy zabieg medyczny, wybielanie zębów ma swoje przeciwwskazania, m.in.: nadwrażliwość na składniki preparatu wybielającego, chorobę dziąseł i ciąża (z powodu możliwej choroby dziąseł) czy nałogowe palenie papierosów – w tym uzależnieniu zęby są narażone na większe przebarwienia, więc dentysta może stwierdzić, że efekt będzie krótkotrwały i odradzić zabieg. Dlatego tak istotna jest konsultacja ze swoim stomatologiem, który oceni możliwość wybielenia zębów, a także dobierze odpowiednią metodę wybielania.
Jak długo utrzymują się efekty wybielania zębów?
Efekty wybielania nie utrzymują się przez całe życie – z upływem czasu, średnio 3 lata po wybieleniu, zęby ponownie przebarwiają się, ponieważ nie zmieniły się czynniki, które spowodowały przebarwienie oraz fakt, iż pacjenci się starzeją, więc i ich szkliwo się zmienia. Podobnie jak substancje, które przyjmują pacjenci, nie ulegają one zmianie. Nie oznacza to jednak, że wybielanie jest całkowicie bezcelowe – przeciwnie, warto zdecydować się na ten proces, wystarczy zrozumieć jego specyfikę.
