Krew z nosa – ta nieprzyjemna dolegliwość może mieć wiele powodów, zwykle niegroźnych. Już niewielki uraz błony śluzowej w nosie skutkuje krwawieniem. Przyjęcie pozycji siedzącej w trakcie krwotoku, lekkie pochylenie do przodu i uciskanie skrzydełek nosa – to reakcje pozwalające rozwiązać problem tu i teraz. Jakie są jednak przyczyny krwotoku z nosa i w jaki sposób można go leczyć?
Krew z nosa – przyczyny i leczenie:
- Dowiedz się, co warto wiedzieć na temat przyczyn krwawienia z nosa
- Poznaj sposoby na radzenie sobie z krwawieniem z nosa
- Odkryj metodę leczenia nawracających krwotoków z nosa
Przyczyny krwawień z nosa – co warto wiedzieć?
Jama nosowa to niezwykle unaczynione miejsce, co pozwala na jej prawidłowe funkcjonowanie. Krwawienie z nosa przydarza się niemal każdemu – aż 60% osób doświadczy go przynajmniej raz w życiu. Krwawienie może mieć różny stopień nasilenia i tylko około 10% z nich wymaga interwencji lekarza. Zwykle jest niegroźne, ale warto znać jego przyczynę.
Około 25-30% incydentów krwawienia z nosa jest spowodowane przez przyczyny miejscowe. Może to być na przykład uraz wywołany uderzeniem, wdychaniem substancji toksycznych czy prozaicznym „dłubaniem w nosie”. Krwawienie może pojawić się także na skutek wysuszenia błon śluzowej, stanu zapalnego na przykład podczas zapalenia zatok przynosowych oraz przez ubytki w przegrodzie nosa. Przyczyny miejscowe to także zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa, który wywołany jest przez nadużywanie kropli donosowych czy kokainy, nowotwory jam nosa, nosogardła i zatok oraz choroby z tworzeniem ziarniny, czyli kiła lub gruźlica.
Około 70-75% przypadków krwawienia z nosa wywołane jest przez przyczyny ogólne, czyli choroby ogólnoustrojowe. Mogą to być choroby układu krążenia takie jak miażdżyca naczyń, nadciśnienie tętnicze czy przewlekła niewydolność krążenia. Krwawienia spowodowane są także przez nabyte zaburzenia krzepnięcia krwi na przykład po lekach, czy choroby zakaźne oraz mocznicę i niewydolność wątroby.
Co należy zrobić, gdy poleci krew z nosa?
Istotne jest nie tylko poznanie przyczyny krwawień z nosa, ale również poradzenie sobie z tym problemem. Pierwszą reakcję powinna być próba zatamowania krwawienia. Należy uspokoić osobę, u której pojawił się problem i pozostawić ją w pozycji siedzącej. Wskazane jest także lekkie pochylenie się do przodu. Należy także uciskać lekko skrzydełka nosa przynajmniej przez około 10 minut. Krew, która spływa po tylnej ścianie gardła, powinno się wypluwać, zamiast połykać. Połykanie krwi spływającej po gardle może powodować nudności i tak zwane fusowate wymioty, czyli wymioty przypominające właśnie fusy z kawy.
Pomocne w trakcie krwotoków z nosa mogą okazać się także okłady na nasadę nosa oraz na kark. Gdy krwawienie ustąpi, warto nawilżyć błonę śluzową przy pomocy soli fizjologicznej lub wody morskiej. To pozwoli zapobiec ponownemu krwawieniu. Gdy krwawienie jednak nie ustaje, należy zgłosić się do lekarza.
Nawracająca krwotoki z nosa – przyczyny i leczenie
Nie istnieje jedno skuteczne rozwiązanie, które pomaga rozwiązać problem krwawienia z nosa. Za każdym razem należy dostosować metodę do danego pacjenta, jego stanu ogólnego, tego jak intensywne jest krwawienie oraz przyczyn, które je wywołuje. W przypadku obfitych krwotoków najważniejsze okaże się zatamowanie krwawienia i sprawienie, by pacjent się ustabilizował.
Krwawienie może występować jednorazowo lub nawrotowo. W drugim przypadku lekarz powinien ustalić powód oraz przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem np. na temat przyjmowanych leków czy przewlekłych chorób. Obowiązkiem lekarza jest też ustalenie miejsca krwawienia – w niektórych przypadkach laryngolog użyje endoskopu, by lepiej widzieć ten obszar.
Zastanawia Cię, jakie zabiegi stosuje się, gdy krew z nosa to częstszy problem? Odwiedź stronę: https://www.dcg.wroclaw.pl/czeste-krwotoki-z-nosa-leczenie.html, na której znajdziesz odpowiedź na swoje problemy. Popularna metoda odwarstwienia śluzówki przegrody nosa to bezpieczny zabieg polegający na ostrzyknięciu błony śluzowej przy użyciu specjalnego roztworu. Nacinane są błony, co sprawia, że zmniejsza się unaczynienie przegrody z nosa. To drobny zabieg laryngologiczny, który na stałe likwiduje problem krwawienia z nosa.
