Rezonans magnetyczny to jedno z najdokładniejszych badań obrazowych, oferowanych przez nowoczesną medycynę. Wykorzystuje się je w diagnostyce i kontroli leczenia wielu chorób w obrębie niemal każdego narządu. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że badanie MRI jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, a ponadto nie naraża pacjenta na niebezpieczne promieniowanie. Kiedy warto wykonać rezonans jamy brzusznej? Jak przebiega to badania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób jamy brzusznej
Wskazania do rezonansu magnetycznego jamy brzusznej obejmują:
- diagnostykę chorób wątroby, trzustki, śledziony, dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego, nerek czy nadnerczy;
- ocenę guzów nowotworowych w obrębie jamy brzusznej, ich zaawansowania, stopnia naciekania, obecność przerzutów, jak i postępów leczenia;
- ocenę węzłów chłonnych jamy brzusznej;
- ocenę efektów leczenia operacyjnego narządów jamy brzusznej, w tym również transplantacji nerek lub wątroby;
- ocenę drożności i budowy naczyń krwionośnych jamy brzusznej.
Wynik badania jest wykorzystywany do planowania odpowiedniego leczenia ‒ pozwala określić rozległość ewentualnych zabiegów operacyjnych lub, w przypadku chorób nowotworowych, umożliwia wybór odpowiedniej chemioterapii lub radioterapii.
Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego jamy brzusznej
Podczas badania rezonansu magnetycznego na pacjenta oddziałuje silne pole magnetyczne. Zatem jeśli badany posiada metalowe elementy wewnątrz ciała, takie jak odłamki metalu, zaciski naczyniowe, założone w trakcie przebytych wcześniej zabiegów, a zwłaszcza starego typu stymulatory, wykonanie badania jest przeciwwskazane.
Warto jednak pamiętać, że nowoczesne endoprotezy czy implanty są wykonane z materiałów, które nie reagują na pole magnetyczne, więc rezonans magnetyczny może się wówczas odbyć bez przeszkód.
W czasie badania Pacjent wjeżdża do wąskiego aparatu, który wydaje bardzo głośne dźwięki, co może stanowić przeszkodę dla osób cierpiących na klaustrofobię.
W pracowniach Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED posiadamy w większości aparaty o średnicy 70 cm, czyli o 10 cm większe od standardowych. Aby zmniejszyć dyskomfort podczas wykonywania badania aparaty ustawione są w jasnych, dużych pomieszczeniach, Pacjentowi zakładane są słuchawki wygłuszające hałas. Przez całą procedurę badania pacjent ma dostęp do gruszki alarmowej, która po wciśnięciu przerywa badanie. Pacjent w trakcie rezonansu jest w ciągłym kontakcie z personelem medycznym, co daje komfort i minimalizuje strach wywołany badaniem.
Przygotowanie i przebieg badania MRI jamy brzusznej
W trakcie przygotowania do rezonansu magnetycznego ważne jest picie dużej ilości niegazowanej wody. Dzień przed badaniem należy pozostawać na diecie lekkostrawnej a wieczorem przyjąć 5 kapsułek simetykonu i zastosować czopek glicerynowy, doodbytniczo. Pozwoli to ograniczyć ilość gazów w jelitach, co umożliwi dokładniejsze zobrazowanie narządów jamy brzusznej.
W dniu badania zalecane jest przyjęcie 3 kapsułek simetykonu oraz pozostawanie na czczo, jeśli badanie odbywa się w godzinach porannych. Natomiast, jeśli rezonans magnetyczny jamy brzusznej zaplanowany jest dopiero w godzinach popołudniowych, pacjent powinien dalej pozostać na diecie lekkostrawnej i powstrzymać się od jedzenia 6 godzin przed badaniem.
MRI jamy brzusznej odbywa się w pozycji leżącej. Pacjent na specjalnym łóżku wjeżdża do aparatu i pozostaje w nim około 60 minut, bez ruchu. Do badania MR jamy brzusznej obligatoryjnie podawany jest kontrast. Wówczas kilka dni przed badaniem należy wykonać oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi. Badanie nie może być starsze niż 14 dni, a wynik należy zabrać ze sobą udając się na rezonans magnetyczny, razem z wynikami dotychczasowych badań.
