Soczewki kontaktowe stanowią zbawienie dla wielu osób z wadą wzroku. Coraz częściej decydujemy się na nie, ze względu na wygodę, jaką ze sobą niosą. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z nich we właściwy sposób. Oko jest niezwykle delikatnym narządem. Dlatego też należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami, aby bezpiecznie nałożyć i zdjąć szkła kontaktowe. Poniższy artykuł zaprezentuje właściwy sposób obchodzenia się z soczewkami.
Jak przygotować się do zakładania soczewki?
Aby przystąpić do założenia szkła kontaktowego musisz pamiętać o dokładnym umyciu rąk. Higiena jest szczególnie ważna, ponieważ przy włożeniu soczewki dochodzi do bezpośredniego kontaktu dłoni z gałką oczną. Pamiętaj, aby umyć dokładnie ręce mydłem antybakteryjnym. Unikaj mydeł perfumowanych, które dodatkowo mogą podrażnić twoje oczy. Po umyciu rąk, dokładnie je wytrzyj. W innym przypadku soczewka przyklei się do mokrych palców. Szkła kontaktowe najlepiej zaaplikować przed nałożeniem makijażu. Niweluje to ewentualne zabrudzenia soczewki oraz rąk.
Sprawdź soczewkę
Kolejnym koniecznym krokiem jest dokładne sprawdzenie soczewki. Musisz zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, nie decyduj się na aplikację. Uszkodzona soczewka może być niebezpieczna dla twojego oka. Pamiętaj także, aby regularnie sprawdzać termin ważności.
Następnie musisz ustalić, czy soczewka znajduje się na właściwej stronie. Unieś soczewkę na czubku palca i skieruj do światła. Jeśli krawędzie soczewki wyginają się do zewnętrznej strony, oznacza to złe położenie soczewki. Jeśli ma ona kształt półkolisty – jest ułożona poprawnie.
Jak zakładać soczewki?
Zakładanie soczewek kontaktowych wymaga wprawy. Przede wszystkim do zadania należy podejść spokojnie i z dużą dawką cierpliwości. Jak zakładać soczewki poprawnie?
- Umieścić soczewkę na opuszku palca wskazującego dominującej dłoni,
- Odciągnąć delikatnie dolną powiekę, na wysokości rzęs,
- Delikatnie podsunąć palec, na którym znajduje się soczewka,
- Ułożyć soczewkę na rogówce,
- Spojrzeć we wszystkich kierunkach,
- Mrugnąć,
- Upewnić się, że szkło trafiło na właściwe miejsce.
Jeśli odczuwasz dyskomfort, oznacza to, że soczewka została nałożona niepoprawnie. Przemyj ją w dedykowanym do tego płynie i powtórz proces, do momentu aż obecność soczewki będzie dla ciebie niewyczuwalna. Nie zniechęcaj się, po wielu nieudanych próbach osiągniesz wprawę.
Jak zdjąć soczewki?
Zdejmowanie soczewek jest dużo prostsze, niż ich założenie. Pamiętaj, aby stosować soczewki zgodnie z instrukcją. Przed rozpoczęciem procesu zdejmowania szkieł kontaktowych umyj dokładnie ręce i osusz je. Przygotuj pojemnik na soczewki tak, aby mogły one od razu trafić do płynu ochronnego. Jak ściągać soczewki?
- odciągnij dolną powiekę, na wysokości rzęs,
- spójrz w górę,
- przyłóż palec do dolnej krawędzi szkła,
- delikatnie zsuń soczewkę na białą, dolną część oka,
- chwyć szkło kontaktowe palcem wskazującym i kciukiem,
- powoli wyciągnij je, spoglądając w górę.
Jeśli zdecydowałeś się na soczewki jednorazowe, wyrzuć je po użyciu. Szkła o charakterze wielorazowym opłukuj płynem do soczewek, przechowuj je w specjalnym pojemniczku. Właściwe traktowanie soczewek zagwarantuje ich właściwe działanie i zapobiegnie infekcjom twoich oczu.
