Tworzymy garderobę kapsułową – kategorie ubrań.

folder_openMinimalizm
commentBrak komentarzy
tworzymy garderobę kapsułową - kategorie ubrań
Tworząc garderobę kapsułową skupimy się na znalezieniu i zdefiniowaniu twojego indywidualnego stylu. Kategorie ubrań , przez które przejdziemy na początku przyczynią się do szybszego wyboru stroju i kompozycji idealnych stylizacji.

Zanim stałam się Minimalistką uwielbiałam wiedzieć co w modowej trawie piszczy. Znałam wszystkie trendy i wybieram z nich to, co do mnie najlepiej pasowało Tak jeśli chodzi o krój jak i wzór. Kochałam kolory, również te pstrokate. Uważałam, że dodają one moim stylizacjom charakteru. Jak łatwo możesz się domyślić takie podejście sprawiało, ze łączenie ze sobą ubrań było nie lada wyzwaniem. Traciłam na to mnóstwo czasu, a i tak efekt nie zawsze był zadowalający. Czasami czegoś brakowało. Tej magicznej rzeczy, która odmieniłaby cały look wynosząc go na kilka poziomów wyżej. Tak oto, zwłaszcza przed ważnymi wyjściami traciłam mnóstwo czasu na kreowanie stylizacji. Obserwując ikony stylu zauważyłam jednak, coś nieco odwrotnego. Kobiety, które zawsze wyglądały elegancko i których wizerunek mi się podobał gustowały raczej w neutralnych barwach. Na kolorowe szaleństwo pozwalały sobie raczej rzadko i to pod postacią torebki, czy innego dodatku.
Z tych tak zwanych bazowych kolorów w mojej szafie najwięcej było czerni. Koloru, który całkiem nie pasuje do mojego typu urody. Ale mniejsza o to.
W każdym razie stwierdziłam, że tak jak jest nie może być.  Marnowałam zbyt wiele czasu na dobieranie ubrań. Chciałam to zmienić. Z pomocą przyszedł mi minimalizm i garderoby kapsułowe. Nadal nie mam swojej idealnej, wymarzonej kolekcji uniwersalnych ubrań. Jej budowa pewnie sporo potrwa. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że jestem w trakcie roku bez zakupów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym moim przedsięwzięciu zapraszam tutaj.
Podzielę się teraz z Tobą, związanymi głównie z kategoriami ubrań, krokami , które podjęłam w celu stworzenia zalążka mojej garderoby kapsułowej.

Kategorie ubrań – rewizja szafy

Swoje ubrania możesz podzielić na najróżniejsze sposoby. Mogą to być stroje na lato, na zimę i na tzw. przejściowe pory roku.
Mogą to być również ubrania do pracy i na co dzień. Jeśli wykonywane przez Ciebie zajęcie wymaga jakiegoś specjalnego dress code’u. Mogą to być także kategorie typu: ubrania, torebki, buty, akcesoria itp.Sposób podziału powinien jak najbardziej pasować do twojego stylu życia i twoich potrzeb. Dzięki temu będzie on najbardziej efektywny w dalszej pracy.
Następnie warto wyróżnić poszczególne kategorie. Czyli np. twoją nadrzędną kategorią są ubrania na co dzień. Dzisiaj chcesz przyjrzeć się tylko swoim spodniom. Wśród spodni zauważysz z pewnością ich różne typologie. Krótkie spodenki, spodnie do kantu, spodnie lniane, janesy, spodnie z materiału, letnie cienkie spodnie, spodnie do długich kozaków itp. Już sama ilość kategorii daje do myślenia. Niech Cię to jednak nie zniechęca. Jesteśmy dopiero na początku drogi. Teraz poukładaj na odpowiednie kupki każdą parę spodni z twojej kolekcji. I zaobserwuj ile typów spodni faktycznie posiadasz. A także która z nich jest najliczniej reprezentowana.

Czas na przymierzanie

Kochamy przymierzanie ubrań w sklepach. Być może także przymierzanie przed lustrem w domu będzie równie przyjemne. Zachęcam Cię do przymierzenia każdej pary spodni. Przejścia się w nich. Posiedzenia chwilkę. Kucnięcia. Zrobienia kilku typowych dla twojego dnia ruchów. Czy czujesz się w nich komfortowo? Nie krępują one twoich ruchów? Możesz oddychać swobodnie? Jeśli tak to świetnie. Pozostaje jednak najważniejsze pytanie – Kiedy ostatni raz je nosiłaś? Czy możesz sobie to przypomnieć? Jakie były okoliczności ich włożenia?
Jeśli w czymś regularnie nie chodzisz, lub jeśli nie miałaś na sobie jakiegoś ubrania w jakimś konkretnym – ważnym dla Ciebie dniu. Trudno będzie Ci przypomnieć sobie te okoliczności. Może to być dla Ciebie prosta podpowiedź dotycząca tego, co należałoby zrobić z daną rzeczą.  Oczywiście ubrania, które nie wchodzą, nie dopinają się, lub wyglądają jak pożyczone od młodszej siostry nie powinny zajmować miejsca w naszej szafie. Jeśli szukasz podpowiedzi co z nimi zrobić, zajrzyj do tego tekstu.

Kategorie ubrań, czyli w czym teraz chodzę.

Tak na dobrą sprawę cała ta zabawa z wyodrębnianiem kategorii ma jeden nadrzędny cel. Jest nim unaocznienie ile zbytecznych typów ubrań znajduje się w naszych szafach. Ubrań, które zakładamy od wielkiego dzwonu. Albo nawet takich, których nigdy nie założyłyśmy o czym świadczą zdobiące je dumnie sklepowe metki. Ciuchów, które lata temu przestały w jakikolwiek sposób odzwierciedlać naszą osobowość. Fatałaszków, które są bo są, A  jak przychodzi co do czego to i tak standardowo nie mamy co na siebie włożyć. Cały ten czas i wysiłek inwestujemy po to, by mieć wreszcie co na siebie włożyć. By wiedzieć w czym aktualnie dobrze się czujemy i wyglądamy. I wreszcie By wiedzieć dokładnie i w kilka chwil co do czego włożyć.

Kategorie ubrań, a optymalizacja szafy i przemyślane zakupy

W minimalistycznym podejściu do mody nie chodzi o to, żeby nosić jutowe worki. Gdyby tak było nie był by to dla mnie w żaden sposób atrakcyjny nurt społeczno-kulturowo-filozoficzny, Nie chodzi tez o pozbywanie się wszystkiego, włącznie z przyjemnością kupienia sobie czegoś nowego. To co dla mnie jest tu kluczowe, to intencjonalne i przemyślane kupowanie nowych rzeczy. Korzystanie z tych zasobów które już posiadamy i które lubimy, oraz możliwe uproszczenie każdej codziennej czynności. Włącznie z wybieraniem outfitu.
Reasumując jeśli po przeglądzie szafy okazało się, że chodzisz głównie w jeansach typu skinny to raczej nie kupisz już kolejnych spodni typu palazzo. Albo inaczej. Jeśli przez większość czasu chodzisz w sukienkach, będziesz wiedziała, że kupienie nowej spódnicy raczej nie zmieni tej twojej preferencji i zastanowisz się po wielokroć zanim nabędziesz tą konkretną część garderoby.
Zauważyłam też u siebie większą uważność na materiały, z których dane ubranie zostało wykonane. Wcześniej najważniejszy był dla mnie krój, kolor i cena. Obecnie zwracam uwagę na jakość. Na to, czy dany materiał jest naturalny, oraz jak w kontakcie z nim będzie czuła się moja skóra.

Kategorie ubrań jako podwalina garderoby kapsułowej – co jeszcze warto wiedzieć?

Tak jak już wspominałam tworzenie garderoby kapsułowej jest raczej rozłożonym w czasie projektem. Nie ma co nastawiać się na oszałamiające efekty po pierwszym przeglądaniu szafy. To co ważne to mieć jasno sprecyzowany cel i nie poddawać się przy ewentualnych potknięciach i trudnościach, na jakie na pewno napotkasz w tym czasie. Uzbrój się więc w cierpliwość i nie trać z oczu swojego celu!
Tags: , , , , , , ,

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu