Świąteczne zakupy pod kontrolą – jak nie zbankrutować?

folder_openMinimalizm
commentBrak komentarzy
świąteczne zakupy pod kontrolą
Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, który często dla wielu z nas oznacza także podwyższony poziom stresu. W tym okresie do naszych codziennych obowiązków dochodzą także te związane z planowaniem świętowania, zakupami, zarządzaniem czasem i wydłużaniem doby, a także naciąganiem domowego budżetu. I to właśnie na kwestiach finansowych skupię się w tym wpisie.  Opowiem Ci jak mieć świąteczne zakupy pod kontrolą. Dzieląc się z Tobą moimi sposobami na to jak nie zbankrutować i się nie zadłużyć w trakcie przedświątecznego szału zakupowego.
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam wszystkim  ze zwiększonymi wydatkami. Z jednej strony już samo przygotowanie tradycyjnej wieczerzy wigilijnej to nie lada wyzwanie. Z drugiej mamy piękny zwyczaj obdarowywania się prezentami.  Kiedyś były to symboliczne podarki, z czasem jednak jak w wielu innych dziedzinach życia także i tu wkradła się rywalizacja. Pragniemy dawać prezenty, które nie tylko sprawiają radość, ale także wyróżniają się na tle innych. Świadcząc poniekąd o statusie obdarowującego. Oczekiwania  z tym związane jak również presja społeczna są duże, a mam wrażenie, że z roku na rok coraz większe. Dlatego więc, aby zminimalizować związany z nimi stres przygotowałam ten wpis. Także po to, byś w tym roku nie wpadła w pułapkę słodkobrzmiących obietnic płynących z ust sprzedawców kredytów gotówkowych i kart debetowych. A jeśli już jesteś w takiej sytuacji zapraszam Cię do przeczytania tekstu ” Kredyty i życie na pokaz; Jak wyjść z błędnego koła

Priorytety

Jeśli twoim celem w tym roku jest odkładanie na realizację jakiegoś większego celu finansowego, ograniczanie wydatków, budowanie poduszki finansowej, czy jakikolwiek inna przyczyna związana z trzymaniem budżetu domowego pod kontrolą pamiętaj, że czas przedświąteczny jest takim samym czasem jak każdy inny w roku. Z tą różnicą, że jesteśmy bombardowane reklamami zachęcającymi nas do nadmiernych zakupów. To właśnie w tym okresie roku najłatwiej stracić z oczu swój cel i zwyczajnie popłynąć z wydatkami. Osobiście znam ludzi, którzy zadłużenie na kartach powstałe w wyniku nadmiernych wydatków spłacają jeszcze tuż przed kolejnymi świętami. Mając to na uwadze warto stale przypominać sobie o swoim celu finansowym. Już sama jego świadomość może skutecznie ostudzić zakupowy zapał.

Świąteczne zakupy pod kontrolą tylko z listą

Bez względu na to, czy mówimy o zakupach spożywczych, czy tez tych prezentowych przed udaniem się do sklepu warto poświęcić czas na przygotowanie listy. Przeanalizuj gusta i potrzeby wszystkich osób , które chcesz obdarować i przygotuj listę potencjalnych prezentów, które mogłyby wnieść realną wartość do ich życia. A w trakcie zakupów, czy to online, czy to stacjonarnych szukaj rzeczy zgodnych z twoimi zamierzeniami spisanymi na tej liście. Sprawi to, że będziesz bardziej odporna na sklepowe sugestie typu świąteczny sweter z elfem dla męża itp. Skrupulatne przygotowanie takiej listy może zając trochę czasu. Dlatego publikuję ten post już teraz, abyś mogła się przygotować :).

Świąteczne zakupy pod kontrolą = badanie potrzeb

Może faktycznie w Polsce być to na początku odebrane dziwnie. Wystarczy jednak chwila szczerej rozmowy, by wyjaśnić najbliższym skąd te pytania o potrzeby, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.  Czasami w trakcie takiej rozmowy okazuje się, że ktoś chciałby coś dostać, czego sam sobie nie kupi. Przyczyny mogą być różne np: szkoda mu pieniędzy, a bardzo chciałby daną rzecz posiadać. Dzięki jasnemu postawieniu sprawy i poznaniu potrzeb osób, które chcemy obdarować zyskujemy pewność, że nasz prezent będzie w stu procentach trafiony. Ponad to osoba obdarowana przy każdym jego użyciu pomyśli o nas ciepło.

Nie dla zakupów na ostatnią chwilę

Dlaczego warto planować zakupy, robić listę i badać potrzeby? Wszystkie te kroki pozwalają uniknąć zakupów na ostatnią chwilę. A to właśnie wtedy, gdy dodatkowo jesteśmy poddenerwowani presją czasu robimy najmniej przemyślane zakupy. Mamy też tendencję do wydawania pieniędzy na głupoty i durnostojki, które nikomu do niczego się nie przydadzą. Które zagracają przestrzeń obdarowanego i drenują portfel darczyńcy. Pozostawiając u obydwu gorzkawy posmak. Na pewno bowiem przynajmniej raz w życiu byłaś obdarowana czymś kupionym na ostatnią chwilę i doskonale umiesz odróżnić taki prezent od tego przemyślanego.

Składkowy Mikołaj

W trakcie badania potrzeb prezentowych może się okazać, że czyjeś marzenie jest dość kosztowne. Zamiast rzucać się samemu z motyką na słońce rujnując przy tym swój budżet zaproponuj innym członkom rodziny składkę na ten konkretny prezent. Możecie też ustalić, że w tym roku zamiast małych prezentów każdy otrzyma taki prezent składkowy. Do plusów takie rozwiązania można zaliczyć m.in wyższą jakość prezentu, jego potencjalnie większą przydatność i użyteczność, generowanie mniejszej ilości śmieci związanych z potencjalnym transportem i opakowaniami kilku mniejszych prezentów, a także w niektórych wypadkach całościowo niższy koszt takiego rozwiązania.

Piękne i unikatowe opakowania

A skoro już o opakowaniach mowa to z roku na rok wydajemy również spore sumy na wszelkiego rodzaju torby, papiery, wstążki, naklejki i inne materiały służące do ich wykonania. Jakoże te kwoty mogą sięgać nawet kilkudziesięciu złotych warto się im dokładniej przyjrzeć. Zamiast kupować nowe torby na prezenty możesz zrewidować te otrzymane w ubiegłym roku, czy nadają się one do ponownego użycia? Jeśli z jakichś powodów nie możesz ich wykorzystać możesz spróbować wykonać samodzielnie ciekawe i ekologiczne opakowania. Wykorzystując do tego szary papier, sznurek, skarby lasu, szyszki itp i własną kreatywność. Inspiracji możesz także poszukać w internecie. Mnie osobiście urzekły opakowania prezentowane na tym filmiku.  W piątkowym wpisie przeczytasz o kilku sposobach na jeszcze więcej oszczędności i redukcji śmieci przy pakowaniu prezentów.

Świąteczne zakupy pod kontrolą, a poszukiwania okazji cenowych

Przed nami black friday i cybermonday. W prawdzie w Polsce nie mamy co liczyć na takie gigantyczne obniżki jak w Stanach Zjednoczonych. Jednak warto przejrzeć oferty sklepów. Sprawdzając, czy przypadkiem jakaś rzecz z naszej listy nie ma obecnie obniżonej ceny. Jeśli nie to i tak nic nie stoi na przeszkodzie, byś zrobiła internetowy research w poszukiwaniu sklepu oferującego dany produkt w najkorzystniejszej cenie. Również poza czasową ofertą związaną z blackfriday. Osobiście już nie raz przekonałam się o tym, że sklepy internetowe, a nawet apteki online mają bardzo konkurencyjne ceny. Pozwalające zaoszczędzić nie małe pieniądze nawet uwzględniając ewentualne koszty wysyłki.

Prezenty tylko dla dzieci

Miło jest otrzymywać prezenty. Jednak jeśli w tym roku stan finansów twojej rodziny na to nie pozwala zaproponuj innym, by w tym roku obdarować tylko najmłodszych jej członków. To dzieci najbardziej czekają na Świętego Mikołaja. Taka wersja świąt pozwoli także przypomnieć dorosłym biesiadnikom, że najważniejszy jest spędzony wspólnie czas. Sprawi także, że odczujecie większą  radość z bycia razem.

Specjalny Fundusz Świąteczny

Jeśli w tym roku wydatki związane ze świętami znacząco obciążają twój budżet możesz postanowić, ze ta sytuacja nie powtórzy się w przyszłym roku. Aby dotrzymać sobie danego słowa stwórz specjalny fundusz świąteczny. Może być w formie tradycyjnej skarbonki, lub subkonta. Wpłacając na niego co miesiąc nawet po kilkadziesiąt złotych w ciągu roku wygenerujesz kwotę z przeznaczeniem tylko na wydatki świąteczne. Pozwoli Ci ona podejść z większym spokojem do przyszłorocznych przygotowań. Dodatkowo zniknie też problem z ustalaniem kwoty świątecznego budżetu. Będzie ona wynosiła tyle, ile udało Ci się zaoszczędzić w minionym roku.

 

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu