Nadmiar książek – co z nim zrobić i jak nadać książkom drugie życie?

folder_openMinimalizm
commentBrak komentarzy
nadmiar książek
Dla mola książkowego największym wyzwaniem przy wprowadzaniu minimalistycznego podejścia do życia będzie przegląd biblioteczki. Sama przez to przeszłam i wiem dokładnie ile siły, samozaparcia i cierpliwości, a także determinacji wymaga właśnie to przedsięwzięcie. Zauważyłam, że dużo łatwiej robiło mi się przegląd książek, gdy wiedziałam konkretnie co zrobię z poszczególnymi woluminami. A ich przyszły los był dla mojej psychiki i sumienia akceptowalny. Aby ułatwić Ci porządki w twojej biblioteczce przedstawiam poniższą listę. Zbiór pełen pomysłów na to jak ogarnąć nadmiar książek i  jak nadać im drugie życie.
Co aspirujący minimalista książkoholik powinien robić, by nie zwariować z braku nowych czytadeł pisałam już w tekście “Minimalizm, a ksiązkoholizm” . Jeśli więc obawiasz się o to, że bez nowych książek możesz zwyczajnie sfiksować; zapraszam do lektury, która mam nadzieję ukoi twoje nerwy.
A skoro już wiemy, że jako minimaliści jesteśmy w stanie zapewniać sobie odpowiednie dawki hormonów szczęścia wyzwalanych przez zmysłową przyjemność jaką  gwarantuje zatopienie się w pasjonującej lekturze, możemy spokojnie przejść do odgracania przestrzeni zajmowanej przez nadmiar książek.

Monetyzacja

To działanie ograniczające nadmiar książek wydaje się najłatwiejsze. Niektóre pozycje można zwyczajnie sprzedać chociażby na Olx uzyskując za nie ustaloną przez nas cenę. Lub taką, którą wynegocjował z nami nabywca. Wybierając ten model sprzedaży należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Niektóre z wystawionych przeze mnie tytułów sprzedają się od ręki. Inne natomiast czekają na swojego nabywcę nawet rok.  Innym sposobem sprzedaży książek jest udostępnienie ich listy jakiemuś skupowi. W tym jednak wypadku to nabywca z góry ustala cenę, a my możemy lub nie się na nią zgodzić. Jak wynika z mojego doświadczenia są to ceny dużo niższe niż te jakie możemy otrzymać np na OLX. Z drugiej jednak strony jeśli zależy nam na szybkiej sprzedaży, bo np. przygotowujemy się do przeprowadzki, jest to dość wygodna opcja. Co ważne, nie wszystkie tytuły, które chcemy sprzedaż będą znajdowały się w kręgu zainteresowań poszczególnych skupów. Skupszop na przykład daje możliwość sprawdzenia ewentualnej możliwości dobicia targu na podstawie numeru ISBN każdej poszczególnej książki.

Wymiana

Tak jak w przypadku ubrań, tak samo w przypadku książek można też rozważyć ich wymianę. Czy to wśród znajomych, czy to wśród użytkowników forów i grup tematycznych zrzeszających osoby interesujące się tą samą tematyką.

Oddanie do Biblioteki

Wydawać by się mogło, że biblioteka to takie oczywiste miejsce do którego powinniśmy skierować swoje kroki chcąc nadać drugie życie książkom. Nie zawsze tak jest i radzę, znów na podstawie swoich doświadczeń, przed udaniem się do wybranej placówki z pudłem pełnym woluminów ustalić, czy biblioteka jest w ogóle zainteresowana przyjmowaniem książek. Oraz czy tytuły jakie chcemy przekazać są dla niej jakkolwiek interesujące. Wiele Bibliotek, z którymi kontaktowałam się w tej sprawie odrzucało a priori pozycje wydane przed 2010 rokiem. Bez względu na ich stan i typ. Nawet jeśli mieszkasz w wielkim mieście polecałabym kontakt z Bibliotekami w mniejszych miejscowościach, które generalnie są bardziej otwarte na takie darowizny,

Cele charytatywne

Książki możemy również przekazać na różnego rodzaju cele charytatywne. Przez ostatnie półtora miesiąca dużą zbiórkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadziła Fundacja Zaczytani.org.
Z nowych książek ucieszą się także szpitale i hospicja. Tutaj należy zawsze mieć na uwadze dostosowanie tematyki książki do wieku pacjentów i podopiecznych. Łatwym sposobem przekazania książek instytucjom zainteresowanym ich odbiorem (bez konieczności osobistego kontaktowania się z poszczególnym placówkami i ustalania ich potrzeb) jest przekazania książek za pomocą projektu Poczytajmi.pl. W tym wypadku do naszych zadań należy tylko spakowanie wybranych książek i zamówienie kuriera.
Miejscami, które sprzedadzą przekazana przez nas książki, z dochód z tej sprzedaży przekażą na cele charytatywne są sklepy charytatywne różnych fundacji. Sama jak do tej pory nie byłam jeszcze w takim miejscu. A może ty masz już jakieś doświadczenia w tej dziedzinie? Jeśli tak koniecznie podziel się w komentarzu.
Jak widzisz sposobów pozwalających pokonać nadmiar książek jest wiele. To, który z nich wybierzesz zależy tylko od Ciebie. Jeśli już zaczęłaś swoją przygodę z minimalizmem i redukcją ilości rzeczy w swojej przestrzeni zapewniam Cię, że zaprowadzenie ładu w domowej biblioteczce przez zmniejszenie ilości książek będzie dla Ciebie bardzo satysfakcjonujące.
Tags: , , , , , ,

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu