Mniej plastiku? – życie zero waste cz.2

folder_openLess Waste
commentBrak komentarzy
mniej plastiku - życie zero waste cz.2
Mniej plastiku – to szczytny i wręcz idylliczny cel, czy można go osiągnąć w normalnym gospodarstwie domowym? Jak zmniejszyć produkcje plastikowych śmieci, a przy tym nie zbankrutować? Oto kilka moich sposobów.
W pierwszej części mojej serii życie zero waste pisałam zbiorczo o różnych pomysłach na redukcję produkowanych przez nas śmieci. W związku z tym, że wpis spotkał się z dużym zainteresowaniem postanowiłam zanurzyć się bardziej w tą tematykę. Wyodrębniłam poszczególne kategorie naszych domowych odpadów i przeanalizowałam bardziej ekologiczne zamienniki, których używamy w naszym domu.

Mniej plastiku: fokus na opakowania

O moim zdaniem, bezmyślnym sposobie pakowania niektórych produktów codziennego użytku takich jak herbaty, czy zioła pisałam już we wspomnianej pierwszej części serii zero waste. Tutaj chcę zwrócić twoją uwagę na innego rodzaju produkty, które również są pakowane. Takie jak choćby kosmetyki. Sięgając po żele, balsamy, szampony itp warto zwracać uwagę, czy ich opakowanie nie zawiera jakichś nadprogramowych warstw plastiku, czy nawet papieru. Kupując żel, czy szampon warto skusić się na ten w szklanej butelce, lub takiej wyprodukowanej ze zrecyklingowanego plastiku. To niby mały gest, jednak na większą skalę robi dużą różnice i w jasny sposób przyczynia się do mniejszej produkcji plastikowych odpadów.

Mniej plastiku: produkty rozsypne

A skoro już o opakowaniach mowa to robiąc zakupy spożywcze w marketach zawsze wybieram warzywa na wagę zamiast tych pakowanych i leżących na plastikowych tackach.To samo tyczy się wszelkiego rodzaju orzechów i nasion.  Ponad to od pewnego czasu zaczęłam przykładać uwagę do sposobu pakowania kasz i ryżu, które kupuję. Zauważyłam, że często opakowane w zbiorcze papierowe pudełeczko 400 gramowe produkty zawierają w środku 4 porcje kaszy zapakowanej w osobne plastikowe torebeczki. (z których pod czas poddawania obróbce termicznej wydziela się mikroplastik) Nawet gdyby sam mikroplastik miał obojętny wpływ na zdrowie organizmów żywych i po jego spożyciu nie ginęły miliony zwierząt morskich i lądowych to i tak uważałabym, że pakowanie w ten sposób żywności jest zwyczajnie bezsensowne. Gdyż kasza, czy ryż nie ucieknie z papierowego pojemniczka, a każdy i tak potrafi sobie odmierzyć potrzebną mu porcje produktu.

Mniej plastiku: ubrania

Tak samo jak w trakcie gotowania, tak pod czas produkcji, a później prania ubrań do wody przedostaje się mikroplastik. Jeśli oczywiście mówimy o materiałach go zawierających. Dla przypomnienia wymieniam plastikowe tkaniny: akryl, spandex (lycra), poliester, acetat, rayon, nylon. O ich wpływie na środowisko i ludzkie zdrowie napisze w przyszłości, gdyż jest to temat rzeka. Ten wpis natomiast jest o czym innym. Jakie materiały ubrań wybierać? Te naturalne: len, konopie, certyfikowaną bawełnę, jedwab, naturalnego pochodzenia wełny.

Mniej plastiku: osłonki na kwiaty

Dzięki pandemii odkryłam w sobie ogrodniczą pasję i od kwietnia moje mieszkanie dosłownie zazieleniło się od różnego rodzaju roślin. Jak wiadomo nowonabyte kwiaty i ich sadzonki są zwykle umieszczane w plastikowych osłonkach służących do ich transportu. Po przyniesieniu ich do domu powstaje pytanie w co je przesadzić. Z jednej strony mamy do wyboru tanie i lekkie osłonki/donice plastikowe. Z drugiej strony maluje się przed nami rozległy krajobraz różnobarwnych alternatyw, o których warto pomyśleć. Do wyboru mamy donice: gliniane, ceramiczne, szklane, cementowe, bambusowe, a nawet wykonane z trawy morskiej kosze, w których pięknie prezentują się wszelkiego rodzaju palmy i tzw. rośliny tropikalne.

Mniej plastiku: higiena osobista

Analizując wyposażenie naszych łazienek łatwo natrafimy na plastik. Czai się on niemal wszędzie. Podejmując świadome wybory konsumencie w trakcie zakupów łatwo jest go jednak wyeliminować. Plastikową szczoteczkę można zastąpić tą wykonaną z bambusa, lub z plastiku pochodzącego z recyclingu. Zamiast tradycyjnej myjki do ciała mającej na celu przeprowadzić jego delikatny peeling wybierz drewnianą szczotkę z naturalnym włosiem. Dzięki  niej wykonasz na sucho złuszczający i pobudzający limfę masaż. Pakowane w plastik mydło w płynie zastąp tym bardziej wydajnym w kostce. A zawierające poliester ręczniki tymi wykonanymi z naturalnych materiałów.
Pomysłów na to, by kupować i wyrzucać mniej plastiku jest wiele.Dzięki temu każdy z nas może nawet w niewielkim stopniu przyczynić się do globalnej jego redukcji także jeśli chodzi o produkcję.  Jakie są twoje sposoby? Podziel się ze mną w komentarzu.

Tags: , , , , , , , ,

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu