Minimalizm w szafie: Co można zrobić z ubraniami?

folder_openMinimalizm
commentBrak komentarzy
Minimalizm w szafie: Co można zrobić z ubraniami?
Minimalizm w szafie kojarzy się z garderobą kapsułową. Aby móc się nią cieszyć trzeba pozbyć się zbędnych ubrań – (podpowiadam)  co z nimi zrobić?

Nasze babcie na to pytanie miałyby pewnie jedną prostą odpowiedź; Przerobić nadając nowe życie!
Czasy się jednak zmieniły. I wiele z nas, w tym ja, nie potrafi szyć, a na samą myśl o przeróbkach krawieckich w głowie pojawia się detektor zakładu krawieckiego w pobliżu. Myśl o przerabianiu wiąże się jednak z chęcią pozostawienia danej części garderoby. Wymagającej z jakichś przyczyn udoskonalenia. Dostosowania do obecnej sytuacji, oraz w przypadku korzystania z usług profesjonalnej krawcowej, opłaty za jej pracę.
Ja w tym wpisie chcę poruszyć kwestię ubrań, które z jakichkolwiek przyczyn przestały spełniać nasze oczekiwania.

Jakie to mogą być przyczyny?

Od najbardziej prozaicznych:

  • Są za małe
  • lub za duże
  • Nie podobają się nam,
  • Pasowały do naszego dawnego stylu,
  • Nie pasują do naszego obecnego sposobu myślenia i postrzegania siebie i świata,
  • Czujemy się w nich gorzej / mniej komfortowo niż kiedyś,
  • Ich noszenie przestało sprawiać nam przyjemność,
  • Wyrosłyśmy z nich fizycznie i mentalnie.
Jak pokazało moje doświadczenie nie ma sensu odkładanie ubrań „na później”, bo może schudnę albo może przytyję. Nawet jeśli twoja figura się zmieni w taki, czy inny sposób i tak nie jest powiedziane, że nadal chodziła byś w danej rzeczy. Tak moda jak i nasze indywidualne preferencje ulegają transformacjom. Ja np. mimo iż od zawsze lubiłam kobiece i dziewczęce wręcz fatałaszki nie założyłabym teraz ubrań noszonych przez siebie w trakcie studiów. (Mimo, że weszłyby na mnie, wiem o tym, gdyż z sentymentem mierzyłam je przed oddaniem ). Leżały dobrze, lecz pasowały do starej wersji mnie, do osoby którą już nie jestem i którą już więcej nie będę. Po co więc miałyby zajmować cenną przestrzeń?
Oczywiście jeśli dana rzecz jest zniszczona nie ma o czym mówić. Możesz ją co najwyżej przeznaczyć na kuchenną szmatkę. (Warto zauważyć, że do tego celu można przeznaczyć tylko ubrania z naturalnych materiałów, syntetyczne często nie wchłaniają wody. A co za tym idzie posiadania takiej szmatki jest totalnie bezcelowe)
Jeśli natomiast rzecz jest w dobrym stanie; nie nosi widocznych oznak eksploatacji, a Ty po prostu chcesz jej się pozbyć opcji jest wiele. Możesz wybrać te najlepsze i najwygodniejsze dla Ciebie w danym momencie.

Co zrobić z ubraniami, by wprowadzić minimalizm w szafie?

Możesz:…
– wymienić się ubraniami ze znajomymi lub rodziną. Bądź po prostu im je podarować, jeśli wyrażą taką wolę.
– wrzucić ciuchy do kontenera Caritas. Jest ich tak wiele, że mam wrażenie, że znajdują się na każdym rogu.
– po wcześniejszym uzgodnieniu z daną placówką, przesłać je do np. Domu Samotnej Matki lub Domu Dziecka.
– przyłączyć się do internetowej zbiórki ubrań typu: ubraniadooddania.pl , gdzie sama zdecydujesz na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze pochodzące ze sprzedaży twoich ubrań.
– ofiarować swoje dobre jakościowo rzeczy, najlepiej z metkami na jakiś szczytny cel zbiórki organizowanej w formie bazarku na licznych grupach Facebookowych.
– sprzedać ubrania, odzyskując pewną część ich wartości za pomocą takich aplikacji społecznościowych jak Vinted, Less, a także Facebookowy Marketplace, czy OLX.
A co Ty robisz z ubraniami, których już nie nosisz? Czy masz może jeszcze jakiś sposób, o którym ja nie wspomniałam, a który mógłby wzbogacić tą listę inspiracji? Podziel się koniecznie w komentarzu.
Tags: , , , , , , , ,

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu