Kredyty i życie na pokaz – jak wyjść z błędnego koła?

folder_openMinimalizm
commentBrak komentarzy
kredyty i życie na pokaz - jak wyjść z błędnego koła
Kredyty i życie na pokaz są niejako wpisane w naszą mentalność. Od dawna znane jest przysłowie “Zastaw się, a postaw się”. Mimo zmieniających się czasów i widma gigantycznego kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa przyświeca ona wielu z nas. Nie tylko w trakcie podejmowania dużych decyzji zakupowych, ale także  tych małych codziennych wyborów.

Takie podejście do własnego budżetu jest szkodliwe przede wszystkim dla osób je stosujących. Tak naprawdę inni ludzie niezbyt często zaprzątają sobie nami głowę. I dlatego chęć zaimponowania im za wszelką cenę jest zwyczajnie bezcelowa. Im szybciej sobie to uświadomimy tym lepiej dla nas (i naszych finansów). Więcej na temat tej zewnętrznej presji posiadania fajnego życia pisała na swoim profilu Banknotka.
Częściej pod wpływem impulsu robimy zakupy używając pieniędzy, których realnie w danej chwili nie mamy. Pożyczamy je ze swojego przyszłego wynagrodzenia. Lub co gorsza z wielu swoich przyszłych wynagrodzeń. Kupując iluzoryczną wizję życia na które zwyczajnie nas nie stać przy aktualnym poziomie zarobków. Co gorsza sytuacja ekonomiczna na całym świcie wydaje się nie zwiastować nagłego polepszenia zarobków. Dlatego w niedalekiej przyszłości może się okazać, że za ten dzisiejszy luksus sfinansowany z kredytu lub karty debetowej będziemy musieli zapłacić dużo drożej niż nam się wydawało.
Jak w takim razie wyjść z błędnego koła radosnego życia w świecie luksusu na kredyt?

Kredyty i życie na pokaz – zmiana sposobu myślenia

Pierwszym krokiem jest zmiana sposobu myślenia. Uświadomienie sobie ile wspaniałych rzecz masz w tej chwili Tak te niematerialne wartości takie jak: zdrowie, rodzina, przyjaciele też się liczą. Dzięki spisaniu wszystkich tych rzeczy na kartce uzmysłowisz sobie w jakim świecie pełnym obfitości żyjesz.Będzie to stanowiło świetną bazę do kolejnych kroków do zmiany sposobu myślenia.
Kolejnym z nim jest przyjżenie się wszystkim absolutnie wszystkim przedmiotom z poszczególnych kategorii takich jak np. ubrania, kosmetyki, książki itp. I zaobserwowanie, że w gruncie rzeczy wielu z nich nie używasz, lub używasz raczej sporadycznie. Jaki jest w takim razie sens kupowania kolejnego duplikatu, tylko w nieco innym kolorze/modelu?
Nie zachęcam Cię do zostania Minimalistką. Ten światopogląd może jednak okazać się bardzo przydatny, zwłaszcza w czasie wychodzenia z długów i zrywania z kartami debetowymi. Jeśli masz ochotę dowiedzieć się o nim więcej – zapraszam do śledzenia wpisów w kategorii Minimalizm!

3 pytania przed każdym zakupem

Niewątpliwie powodem, dla którego pozostajesz w spirali kredytowej może być twoja chęć posiadania różnych, często najmodniejszych przedmiotów. Rzeczy, których wcale niekoniecznie musisz potrzebować. Przed każdym (zwłaszcza impulsywnym) zakupem warto zapytać siebie:
  • Czy naprawdę tego potrzebuję?
  • W jaki sposób będę używała tej rzeczy? Jak jej posiadanie realnie poprawi jakość mojego życia?
  • Czy za miesiąc nadal będę uważała, że to jest dobry zakup?
Zapewniam Cię, że udzielenie szczerej odpowiedzi na każdej z powyższych pytań potrafi ostudzić zapędy zakupowe. Stosuję je w swoim życiu i nie jestem nawet w stanie oszacować kwoty jaką dzięki nim zaoszczędziłam.

Kredyty i życie na pokaz, a wysoka jakość

Być może właśnie życie w luksusie kojarzy Ci się z wysoką jakością. Mnie również. Z drugiej jednak strony nie jednokrotnie przekonałam się o słuszności dawnego porzekadła, wedle którego ludzi biednych nie stać na tanie rzeczy. Tanie czyli złej jakości. Takie które za chwilkę się popsują i będzie trzeba, albo pokryć koszty naprawy, albo zastąpić je nowymi. Dlatego w przypadku priorytetowych zakupów warto rozważyć droższą wersję w lepszej jakości. By dłużej móc się nią cieszyć. Unikając przy tym niepotrzebnych wydatków.

Kredyty i życie na pokaz, a planowanie budżetu

Przyjżenie się i dokładna analizna naszych wydatków pozwoli na realne ocenienie sytuacji taką jaka ona jest w chwili obecnej. Dzięki temu będziesz wiedziała na co wydajesz najwięcej. Zbieranie paragonów nawet tych na 5 zł jest doskonałym sposobem na przejęcie kontroli nad własnym budżetem. O ile z wyciągniętych dzięki tej metodzie wniosków zbudujemy plan działania, którego będziemy się trzymać.

Kredyty i życie na pokaz, a systematyczne oszczędzanie.

Te pojęcia wydają się stać po przeciwnych stronach podejścia do finansów. Nie jest wcale powiedziane, że z osoby żyjącej na kredytach nie możesz stać się osobą dbającą o swoje bezpieczeństwo finansowe i oszczędzającej pieniądze. Zdaje sobie sprawę, że przy obecnej inflacji wizja oszczędzania nie jest zbyt atrakcyjna. Nie chodzi mi jednak o zbudowanie względnego bufora bezpieczeństwa finansowego. Na wypadek utraty pracy, lub zmniejszenia wynagrodzenia. Jeśli przy obecnych zarobkach żyjesz ponad stan i nie starcza Ci od pierwszego do pierwszego pomyśl w jakiej sytuacji znalazłabyś się w momencie zredukowania twojego wynagrodzenia chociażby o 30%? Dobrze wiemy, że takie sytuacje miały miejsce w trakcie pierwszej fali pandemii. I nawet o ile wtedy szczęśliwym trafem Cię ominęły nic nie gwarantuje, że ten scenariusz będzie się powtarzał w nieskończoność.
Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne podejście do swoich finansów osobistych. Robienie zakupów z głową. Planowanie wydatków. I przede wszystkim trzymanie się z daleka od wszelkiego typu pożyczek.

 

 

 

Tags: , , , , , , , ,

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu