Języki miłości, czyli jak zbudować szczęśliwy związek

folder_openRozwój
commentBrak komentarzy
języki miłości - jak zbudować szczęśliwy związek
Oparty na solidnych fundamentach dobry związek partnerski, który z czasem może przerodzić się w szczęśliwe małżeństwo. To wcale nie jest mrzonka. Jednak osiągnięcie tego celu, jak każdego innego, wymaga zaangażowania i pracy. A także konkretnych narzędzi, które tą pracę ułatwią. Języki miłości zostały zdefiniowane i opisane właśnie w tym celu. Nauczenie się ich i okazywanie uczucia drugiej stronie, tak jak ona tego pragnie i potrzebuje znacznie ułatwia komunikację. Dając jednocześnie odczuć naszej drugiej połowie jak bardzo ja kochamy. Analizując swoje przygotowanie do roli żony widzę, że nie było ono najkompletniejsze. Jako dzieci obserwujemy jeden model rodziny – tej w której wzrastamy. I odruchowo przyjmujemy jej funkcjonowanie za jedyne właściwe. Potem stajemy na ślubnym kobiercu z osobą, której model rodziny był zupełnie inny od naszego. Mimo, że w pierwszym okresie znajomości żyjąc w euforii zakochania wszystko wydaje się perfekcyjne. Z czasem, gdy przychodzi rutyna i problemy zaczynają się schody. I właśnie wtedy na znaczeniu zyskują języki miłości.

Języki miłości – co to takiego

Termin języki miłości poznałam dzięki książce “5 języków miłości” Gary’ego Chapman’a. Dotyczy on sposobów wyrażania, tego najważniejszego dla każdego z nas uczucia. Jak pokazuje autor, na podstawie swojej 12 letniej pracy doradcy małżeńskiego, możemy rozróżnić pięć podstawowych języków miłości.  Każdy z nich może zawierać dialekty i warianty specyficzne tak dla różnych kultur jak i kontekstów społecznych.

Języki miłości, a problemy w komunikacji

Jeśli każde z małżonków komunikuje w innym języku miłości nie możemy oczekiwać skutecznej komunikacji. To  tak jakbyśmy próbowali dogadać się po polsku z chińczykiem, mówiącym tylko w dialekcie mandaryńskim. Nikt pewnie nie oczekiwałby owocnej rozmowy. A jednak w przypadku związków mamy takie płonne nadzieje.

Jak komunikujemy miłość

Gary Chapman wyróżnił następujące języki miłości:
  • dotyk i fizyczna bliskość
  • przysługi i drobne gesty wsparcia
  • niespodzianki i prezenty
  • jakościowy czas spędzony wspólnie
  • budujące i afirmujące słowa
Więcej na temat specyfikacji każdego z języków możesz dowiedzieć się z książki wydanej w Polsce przez wydawnictwo Esprit i dostępnej w anglojęzycznej wersji audio na platformie Storytel. Jaką formę czytelnictwa i przyswajania wiedzy preferujesz? Daj znać w komentarzu.

Języki miłości – jak je zdefiniować

To o co najczęściej prosi nas nasz partner, lub to na co najczęściej narzeka w naszej relacji, jest tym czego najbardziej mu brakuje. A co za tym idzie jest też jego największą emocjonalną niespełnioną potrzebą. Wsłuchuj się w głos swojego partnera, by poznać jego język miłości. Innym sposobem na poznanie swoich języków miłości jest rozwiązanie quizu na stronie 5lovelanguages.com  
Tym co bardzo doceniałam w tym rozwiązaniu jest to, że otrzymałam od razu swój wynik, bez konieczności zapisywania się do newslettera, podawania emaila itp.

Korzyści z opanowania nowych umiejętności

Dzięki opanowaniu języka miłości swojego partnera masz pewność, że komunikujesz mu uczucie dokładnie w taki sposób jakiego on potrzebuje. Co w znaczący sposób wpływa na pogłębienie waszej relacji na wszystkich poziomach. Ponad to wasza relacja staje się bardziej harmonijna, gdy obydwoje wiecie, że druga osoba czuje się w niej tak samo dobrze jak wy.
W książce “5 języków miłości” znajdziecie praktyczne pomysły na to jak każdego dnia upewniać się, że wasza praca nad relacją posuwa się do przodu. A także pomysły jak ją usprawnić. Autor podaje konkretne sposoby okazywania uczuć w każdym z pięciu języków.

Języki miłości – uważność na drugą osobę

Tym co bardzo do mnie przemówiło w tej książce jest zwrócenie uwagi na kluczową kwestię jaką jest uważność na drugą osobę. A także podkreślenie faktu, że miłości nie tylko można się nauczyć, ale także trzeba nad nią pracować. Sama jestem przekonana o słuszności każdej z tych tez, gdyż wypraktykowałam je w trakcie trwania swojego związku i małżeństwa. Nawet jeśli podświadomie znaliśmy i mówiliśmy w naszych językach miłości to dopiero świadome ich używanie pozwoliło nam realnie wynieść naszą relację na wyższy poziom.

 

Jeśli interesuje Cię tematyka rozwoju osobistego, relacji i generalnie pełniejszego i szczęśliwszego życia zapraszam Cię do zaglądania do działu Rozwój. Będę w nim na bieżąco publikować tego typu teksty.

 

 

 

Tags: , , , , , , ,

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu