Jak zmniejszyć ilość papierowych śmieci?

folder_openLess Waste
commentBrak komentarzy
Jak zmniejszyć ilość papierowych śmieci
Po tym jak dzieliłam się z Tobą moimi sposobami na ograniczenie liczby śmieci, oraz pomysłami na zredukowanie konkretnie tych plastikowych odpadów. Przyszedł czas na śmieci papierowe. Choć oczywiście te ostatnie są bardziej ekologiczne od tych plastikowych to jednak warto przyjrzeć się procesowi ich powstawania. I o ile to możliwe jakoś je zredukować. Tym bardziej, że w naszym krajobrazie zamiast produkujących tlen drzew przybywa bloków i betonowych płacy. Być może, by zmniejszyć ilość papierowych śmieci zdecydujesz zaadoptować w swoim życiu któryś z prezentowanych przeze mnie sposobów. Jeśli tak daj koniecznie znać. Jestem również ciekawa jakie są twoje sposoby na ograniczenie ilości papierowych śmieci.

Oto lista moich sposobów na to jak zmniejszyć ilość papierowych śmieci!

1. nie kupuj nowych książek. Zamiast tego zapisz się do biblioteki. Możesz się zdziwić ile fascynujących nowości czeka na Ciebie w tym miejscu.
2. zamiast książki audiobook. Słuchania audiobooka to moja ulubiona forma czytania. polecam ją każdemu, gdyż pozwala mi także zaoszczędzić czas.
3. faktury elektroniczne. Jeśli jeszcze nie zmieniłaś tradycyjnych na elektroniczne – zrób to jak najszybciej. Nie tylko wyprodukujesz mniej papierowych śmieci, ale także jako nagrodę za swoją proekologiczną postawę możesz dostać zniżkę w wielu firmach.
4. na zakupy zabieraj zawsze torbę płócienną wielokrotnego użytku. Pamiętam, że gdy wdrażałam ten nawyk z łatwością przychodziło mi zabieranie mojej torby na zakupy spożywcze, a jakoś dziwnym trafem zapominałam o niej wybierając się na zakupy ubraniowe. Dopiero od momentu, w którym moja płócienna torba zajęła stałe miejsce w torebce przestałam być zmuszona przez okoliczności (czytaj sklerozę) do kupowania toreb papierowych. Tak przy okazji nosząc je dodatkowo byłam bilbordem promującym dany sklep.
5. nie kupuj biletów w biletomatach – rób to przez aplikację. Plusem tego rozwiązania jest brak konieczności szukania biletomatu na nieznanej stacji oraz fakt, że nie trzeba stać w kolejce.
6, czytaj elektroniczne wydania gazet – poza tym, że nie zginęło ani jedno drzewo, by je wyprodukować, ty także nie musisz zajmować nimi swojej fizycznej przestrzeni. Ani tez później ich recyclingować. Ot same plusy.
7. zmień papierowe ręczniki na tradycyjne szmatki kuchenne. Tak, chodzi mi o takie bawełniane, lub lniane jakich używała twoja babcia i być może także mama. Tak wiem, trzeba je prać. Jedna pozwalają zaoszczędzać sporo pieniędzy, gdyż są niezwykle długowieczne. A ponad to, jeśli dobrane kolorystycznie do wystroju kuchni mogą stanowić jej ozdobę.
8. nie zabieraj ze sklepów gazetek promocyjnych – sprawdzaj promocje online
9. kupuj materiały biurowe wyprodukowane z papieru pochodzącego z recyklingu – o różnicach pomiędzy papierem ekologicznym, a papierem bezdrzewnym przeczytasz tutaj.
10. pakuj prezenty do toreb zamiast owijać je w kolorowy papier – niestety w większości przypadków taki papier jest od razu wyrzucany. Pod czas gdy torbę można jeszcze raz użyć, by zapakować do niej inny prezent.

 

11.zastąp tradycyjny notatnik tym w telefonie – zwłaszcza jeśli chcesz na szybko nakreślić kilka słów, lub przygotwać listę zakupów używaj elektronicznych rozwiązań. Wszak po wyjściu ze sklepu i tak wyrzuciłabyś swoją papierową listę

Tags: , , , , , , , , ,

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu