Jak wydawać mniej na jedzenie? – sprawdzone sposoby

folder_openLess Waste
commentBrak komentarzy
Jak wydawać mniej na jedzenie
Wraz z podsyconą pandemią inflacją ceny w sklepach odczuwalnie wzrosły. Oto moja lista sprawdzonych pomysłów na to jak wydawać mniej na jedzenie przy jednoczesnym zachowaniu zdrowej i zbilansowanej diety.

Odpowiednio dobrana dieta zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na choroby tarczycy, a ja się do nich niestety zaliczam, jest jednym z kluczowych elementów pozwalających zachować zdrowie. Dlatego jedzenie w moim życiu odgrywa bardzo ważną rolę. Faktem jest też, że uwielbiam rozkoszować się smakiem. Jednak bardziej niż fantastyczny smak cenię sobie wysoką zawartość wartości odżywczych.  Niejednokrotnie bardzo boleśnie przekonałam się jak zaniedbanie diety negatywnie wpłynęło na stan mojego zdrowia i samopoczucie. Mając na uwadze te doświadczenia nie jestem w stanie zrezygnować z jakościowych produktów mimo wzrostu ich cen. Wiem bowiem doskonale jak taka względna oszczędność odbiłaby się zarówno na stanie mojego zdrowia jak i portfela. Dlatego właśnie wykształciłam w sobie kilka nawyków, które pozwalają mi odżywiać się zgodnie z moimi priorytetami,a jednocześnie wydawać mniej na jedzenie.

Jak wydawać mniej na jedzenie? – jadłospis i lista zakupów

Podstawowym narzędziem pomagający mi wydawać mniej na jedzenie jest jadłospis i podporządkowana mu lista zakupów. Taki jadłospis, czyli ogólny plan poszczególnych posiłków przygotowują na tydzień z góry. Dzięki niemu wiem, co będę jadła w poszczególne dni, a to pozwala mi również zaoszczędzić czas, który straciłabym stojąc przed lodówką zastanawiając się co by tutaj zjeść.

Jak wydawać mniej na jedzenie – rewizja szafek

Aby lista zakupów była przygotowana rozsądnie. A także w celu uniknięcia nagromadzenia się zbędnych zapasów żywności. Co mogłoby doprowadzić do przedatowania się czegoś. Zawsze przed spisaniem listy zakupów sprawdzam aktualny stan moich zapasów ze szczególnym uwzględnieniem produktów, które będą mi potrzebne w kuchni w trakcie najbliższego tygodnia.

Jak wydawać mniej na jedzenie -dywersyfikacja miejsc zakupów

Ta metoda wymaga nieco więcej czasu. Jednak przy odrobinie zaangażowania przynosi znaczące korzyści. Przeglądam online gazetki promocyjne różnych sklepów sprawdzając, czy nie ma akurat w promocji interesujących mnie produktów. Oczywiście nie biorę pod uwagę sklepów zlokalizowanych po drugiej stronie miasta. Tylko te w mojej najbliższej okolicy. Jednocześnie w trakcie moich codziennych spacerów zwracam uwagę na ceny artykułów sezonowych dostępnych na straganach. Dzięki temu mogę szybko porównać ich ceny i nabyć ja tam, gdzie zwyczajnie kosztują mniej.

Jak wydawać mniej na jedzenie – zamienniki

Tak samo jak w przypadku sprzętów tak i w przypadku jedzenia bywa tak,że płacimy za markę, a nie koniecznie za dobry skład produktu. Bywają też osoby, które kupując pewne produkty od lat zupełnie nie zwracają uwagi na inne z tej samej kategorii. A tym czasem jest wiele tańszych zamienników znanych nam produktów. Firmy je wytwarzające są po prostu mniej znane. Albo wydają mniej na kampanie reklamowe, a co za tym idzie mogą oferować dobrą jakość w niższej cenie. Warto się temu przyjrzeć zwłaszcza w przypadku produktów, których często używasz.

Jak mniej wydawać na jedzenie – torby

To niby nic kilkadziesiąt groszy, lub kilka złotych za bardziej wytrzymałą torbę. Jednak jeśli zsumujesz wszystkie takie drobne i niezauważalne wydatki w skali roku może się okazać, że przeznaczasz na torby całkiem sporą sumę. Kwotę, którą można było w prosty sposób oszczędzić, lub przeznaczyć na inny cel pamiętając o zabraniu ze sobą torby idąc na zakupy.  Celowo nie poruszam tutaj kwestii związanych z wpływem na środowisko takiego zachowania. Tekst ten poświęciłam bowiem czysto ekonomicznym aspektom.

Jak mniej wydawać na jedzenie – produkty lokalne i sezonowe

Zwykle jedzenie produkowane lokalnie jest tańsze, gdyż jego cena nie zawiera wysokich kosztów transportu. To samo tyczy się produktów sezonowych, które nabywane poza sezonem w swojej cenie mają doliczone koszty magazynowania w odpowiednich warunkach. Jeśli tak jak ja lubi smak różnych owoców i warzyw także w zimie możesz nauczyć się samodzielnie je na tą porę roku przygotowywać. Nasze babcie robiły różnego rodzaju przetwory, dlaczego by nie wrócić do tej tradycji?

Jak mniej wydawać na jedzenie – pora zakupów

Jeśli robisz zakupy na targowiskach, zwłaszcza w dni targowe z pewnością zauważyłaś, że  w pewnym momencie ceny zaczynają spadać. Rolnicy chcą po prosty wyprzedać towar i wracać do domu. A to znaczy, że dokładnie ten sam produkt możesz kupić taniej. Zwłaszcza jeśli jest to np miękki owoc, który zwyczajnie nie doleży do następnego targowego dnia. Z tej właśnie przyczyny, a nie tylko dlatego, że lubię sobie pospać, na targu można mnie spotkać najczęściej w okolicach południa.

Jak mniej wydawać na jedzenie – odpowiednie ilości

Wyliczenie odpowiedniej ilości jedzenia jest bardzo trudne bez wcześniejszego przygotowania tygodniowego jadłospisu. Ryzyko, że czegoś będzie za dużo i się zmarnuje wzrasta bowiem dramatycznie w takiej sytuacji. Wyrzucanie jedzenia jest ogromnym problemem zwłaszcza krajów rozwiniętych. Serce boli jednak, zwłaszcza po świętach, gdy widzę tony wyrzuconego jedzenia w śmietniku. Dlatego uczulam Cię na kupowanie odpowiedniej ilości jedzenia i robienie przemyślanych zakupów.

Jak mniej wydawać na jedzenie – promocje 3 za 2 i spółka

Głosy na temat tego typu promocji są podzielone. Jedni uważają, że to świetne okazje. Inni, że w ten sposób generują się nadwyżki jedzenia, które i tak trafi do śmieci. Moim zdaniem takie oferty warto brać pod uwagę o ile dotyczą one produktów, które realnie spożywamy stosunkowo często. Co z tego, ze ja np kupiłabym 3 opakowania białego ryżu w super cenie, jeśli prawie nigdy go nie jem. No dobra może mój mąż zjada ze 100gr ryżu w skali roku. Czym to jednak jest w stosunku do trzech opakowań? Do wszystkiego warto podchodzić z głową.
Jakie są twoje sposoby na ograniczenie kosztów zakupów spożywczych? Co jeszcze mogłabyś mi doradzić?
Jeśli natomiast interesuje Cię jak zaadoptowałam filozofię zero waste w moim życiu zajrzyj do tego wpisu.

 

Tags: , , , , , ,

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu