Jak łatwo utrzymać porządek w domu?

folder_openMinimalizm
commentBrak komentarzy
jak łatwo utrzymać porządek w domu
Jeszcze kilka lat temu nie pomyślałabym, że napiszę tekst o tym jak utrzymać porządek w domu. I to jeszcze w dodatku zaznaczając, że można to zrobić w łatwy sposób. Jako osoba z tendencjami do bałaganienia, a do tego nie lubiąca sprzątać nie miałam w tym temacie zbyt wiele do powiedzenia. Jednak zawsze lubiłam czyste, uporządkowane przestrzenie. Napawały mnie one spokojem i dawały poczucie odprężenia. Pod czas gdy panujący w pomieszczeniach chaos i nieład przekładały się bezpośrednio na poczucie rozdrażnienia i poirytowana. Dzięki procesom jakimi są optymalizacja i minimalizm przeszłam głęboką zmianę. Wprowadzając w życie proste nawyki udało mi się wyeliminować z mojej przestrzeni bałagan. Poznaj kilka kroków dzięki którym i Tobie łatwo będzie utrzymać porządek w domu i nie tylko.

Jak utrzymać porządek?

1.Pozbądź się wszystkich zbytecznych rzeczy

Przedmioty, których nie potrzebujesz i nie używasz regularnie stanowią zbyteczny nadmiar, który tylko potęguje poczucie chaosu i nieporządku. Dodatkowo dbanie o nie sprawia, ze każdorazowo proces sprzątania wydłuża się.  Jeśli chcesz dowiedzieć się jak rozpocząć swoją przygodę z optymalizacją i minimalizacją może zainteresować Cię mój tekst Minimalizm od czego zacząć?

2. Rób rozsądne zakupy

Nawet jeśli w pierwszym odruchu pozbędziesz się większość zbędnych przedmiotów, a nie zmienisz swoich przyzwyczajeń zakupowych w krótkim czasie twój dom znów będzie przypominał ten sam obraz, od którego zaczynałaś. Znajdziesz w nim wiele zbytecznych przedmiotów, a dodatkowo odczujesz to także na swoim koncie bankowym. Wraz z pozbywaniem się zbędnych rzeczy powinna iść też zmiana sposobu patrzenia na zakupy.  Postaraj się postrzegać je jako sposób na zapewnienie sobie niezbędnych dóbr, a nie odstresowywacz, tudzież poprawiacz nastroju i chwilowy wyzwalacz endorfin. Robiąc rozważne i zaplanowane zakupy unikniesz niepotrzebnego kumulowania rzeczy.

3. Zasada 1 za 1 (z angielskiego 1 in 1 out)

Dzięki tej prostej zasadzie uda Ci się w łatwy sposób utrzymać porządek i zapanować nad nadmiarem rzeczy. Jeśli w trakcie optymalizacji i minimalizacji doszłaś już do optymalnej ilości rzeczy ta zasada pozwoli Ci utrzymać ten poziom na stałe. Za każdym razem, gdy do twojego domu trafi coś nowego pozbądź się czegoś starego. Ja na przykład stosuję tą zasadę tak, że kupuję nową herbatę owocową dopiero wtedy, gdy ta aktualnie używana właśnie się skończyła, lub jest na wykończeniu.

4. Policz i wpisz na listę wszystkie przedmioty jakie posiadasz z każdej kategorii

Jeśli tak jak ja masz tendencję do chomikowania, zbierania na przyszłość i kupowania w promocjach, bo to się opłata – to policzenie wszystkich przedmiotów z danej kategorii i wpisanie ich na listę pomorze Ci uświadomić sobie ile realnie zapasów posiadasz. Mnie właśnie ta aktywność pozwoliła podjąć decyzję o spróbowaniu swoich sił w wyzwaniu rok bez zakupów. Każdy nowy kosmetyk, który do mnie trafia np w formie prezentu, od razu jest zapisywany na odpowiedniej liście. np krem do rąk. Dzięki temu nawet jeśli w sklepie nachodzi mnie ochota na kupienie nowego kremu od razu wracam myślą do tej listy i uświadamiam sobie ile nowości czeka na mnie w domu do przetestowania.

5. Znajdź każdej rzeczy odpowiednie dla niej miejsce i zawsze ją na nie odkładaj

Wizualny bałagan tworzy się dlatego, że przedmioty nie leżą na swoich miejscach. Dlatego, gdy już pozbędziesz się nadmiaru określ konkretne miejsca, w których będziesz przechowywać konkretne przedmioty i zawsze po ich użyciu odkładaj je na miejsce. Dzięki temu nie będziesz musiała marnować szeregu cennych minut na odkładanie wielu rzeczy na miejsce.

6. Zasada 2 minut

Ta zasada mówi o tym, że jeśli jakaś czynność zajmie mniej niż dwie minut wykonaj ją od razu. Nie odkładaj jej na póżniej, gdyż wywoła to poczcie nawarstwienia się obowiązków i niepotrzebny stres. Takie proste czynności jak np przetarcie stołu, odłożenie kluczy/ toreb na miejsce zajmują chwilę. Jednak w bardzo istotny sposób pozwalają utrzymać porządek.

7. Czyste powierzchnie płaskie

Blaty, szafki, stoły to miejsca, w których zwykle kumulują się niepoukładane rzeczy. Często to właśnie coś tam odkładamy na chwilę, a potem o danej rzeczy zapominamy. Pozostawiając ja nie na swoim miejscu generujemy bałagan. A tym czasem, aby utrzymać porządek wizualny w pierwszej kolejności warto zadbać właśnie o te powierzchnie płaskie, gdyż to właśnie na nich najczęściej ląduje nasz wzrok.  Dodatkowo jeśli ograniczymy do minimum ilość stojących tam bibelotów i sprzętów czas przeznaczany codziennie na przecieranie kurzy ulegnie znacznemu skróceniu.

8. Sprzątanie w małych dawkach, zamiast jednego dnia w tygodniu poświęconego sprzątaniu

Zamiast odkładać wszystkie obowiązki związane ze sprzątaniem na jeden dzień i w ten sposób go marnować, staram się wykonywać większość prac od ręki. Dzięki temu unikat poczucia, ze czeka mnie wielkie sprzątanie. Taka myśl skutecznie zniechęciłaby mnie do podjęcia jakichkolwiek czynności związanych z porządkami.

9. Wygodne sprzęty zawsze pod ręką

Jako właścicielka dwóch kotów toczę nierówną walkę z ich sierścią i żwirkiem wynoszonym na łapkach z kuwety. W związku z tym codziennie odkurzam, a co drugi dzień myję wszystkie podłogi. Kiedyś, gdy jeszcze mieliśmy przewodowy odkurzacz stał on na dole w szafie. Nigdy nie chciało mi się po niego sięgać, a w konsekwencji zamiatałam zwykłą szczotką. Oczywiście takie zamiatanie nie może się równać odkurzaniu. Toteż nie rzadko z rozdrażnieniem natykałam się na kolejne kłaczki. Od ka wymienilśmy odkurzacz na bezprzewodowy stoi on zawsze pod ręką. Naładowany i gotowy do pracy. Odkurzenie całego mieszkania, jeśli robię to codziennie, zajmuje mi kilka minut. Tak samo dzięki mopowi parowemu zmycie podłogi jest kwestią 5 minut. Plus czas na upranie szmatki. Przy użyciu odpowiednich sprzętów, które zawsze mam pod ręką nie tylko oszczędzam czas. Przede wszystkim cieszę się czystymi podłogami.

10. Wykorzystywanie produktów na bieżąco i używanie na raz tylko jednego z danej kategorii

W dużej mierze odnoszę się tutaj do kosmetyków. Jednak ta zasada znajdzie odniesienie także do wielu produktów spożywczych. Przed zakupem kolejnego kremu / opakowania sera upewnij się czy faktycznie Ci go brakuje. Na zakupy zawsze udawaj się z listą. I trzymaj się jej kurczowo. To pozwoli Ci uniknąć powrotu ze stertą niepotrzebnych nadprogramowych produktów. Kupuj na bieżąco tylko to co właśnie wykończyłaś, a zyskasz wiele miejsca w szafkach.
Mam nadzieję, że dzięki tym sposobom łatwiej będzie CI utrzymać porządek. Zapraszam Cię również do obserwowania mojego konta na Instagramie, gdzie na bieżąco informuję o moich działaniach w ramach różnych wyzwań, a także codziennie wrzucam inspirujące stories.
Tags: , , , , , ,

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu